4 z 10 Čechů nakupují v čínských e-shopech

Společnosti Eset a Seznam.cz si nedávno nechaly udělat průzkum o tom, jak jsou na tom Češi s nákupy v čínských e-shopech. Výsledky jsou docela překvapivé, na východě nakupují čtyři z deseti Čechů. Levněji tam pořizují zejména elektroniku. Téměř polovinu objednávek navíc vytvoří z mobilů.

V zahraničních e-shopech častěji nakupují mladí lidé do 44 let. Dává to smysl, jelikož některé e-shopy nemají české rozhraní. Výjimkou je například Wish, Wish registrace a nákupy se dají zvládnout i bez znalostí cizích jazyků, je totiž také v češtině.

 

Neznalost jazyků není překážkou

Neznalost jazyka už dnes ovšem není takovou překážkou. Na internetu dohledáte minimálně desítky, možná i stovky článků, které vám poradí, jak nakupovat na eBay, Aliexpress či jiných čínských obchodech. Na webu Slevove.cz najdete kromě návodů i tipy na zajímavé akce a výhodné kupóny.

 

Ceny jsou o dost výhodnější než v českých e-shopech

V Číně nakoupíte za hubičku a kolikrát ještě s poštovným zdarma. Zpravidla máte možnost si vybrat, zda vám nevadí čekat, nebo si připlatíte za rychlejší doručení. Jelikož by častokrát cena poštovného byla vyšší než cena zboží, většina Čechů na své balíčky čeká. Typická čekací lhůta se pohybuje kolem 4 týdnů, výjimečně se může balíček ztratit, někdy naopak přijde rychleji. S dlouhou dobou dodání ovšem musíte počítat. Například vánoční dárky je doporučeno objednávat z Číny raději už v říjnu. Levné oblečení nakupijte s předstihem i několik měsíců před sezónou, akce a slevy se tam totiž rozhodně vyplatí.

 

Kvalita bývá různá

Pokud si budete z Číny objednávat drobnosti za pár stovek, asi vás úplně nezničí, když čas od času přijde zboží, které by se dalo jednoznačně popsat slovem „šunt“. U dražších nákupů ovšem buďte opatrní. Kvalita produktů bývá různá. Levné oblečení z Číny, které na obrázku působí nádherně, může být ve skutečnosti hadr z průsvitné látky a s rozpáranými švy. Posílat takové zboží zpět do Číny a žádat vrácení peněz se naprosto nevyplatí. Proto vždy čtěte recenze a hodnocení prodejce, například na Aliexpressu najdete hodnocení i s reálnými fotkami od dalších nakupujících. Ty jsou často více vypovídající než produktové fotografie. Obdobně je tomu i na eBay.

Nákupů v Číně se nebojte, mohou vám ušetřit. Ne vždy ale budete 100% spokojení, na to se připravte.