Dnes oslavujeme Mezinárodní den piva!
Pivní statistiky zveřejněné letos Českým svazem pivovarů a sladoven hlásí po všech směrech rekordní rok 2018. Celkový výstav českého piva dosáhl rekordních
21,3 milionů hektolitrů, což je bez mála třetina objemu Máchova jezera. Rekord v loňském roce padl také v exportu, neboť se za hranice vyvezlo 5,2 milionů hektolitrů. To je pro představu více než miliarda vypitých českých půllitrů v zahraničí. Podle statistik Brewers of Europe drží Česko prvenství také v roční průměrné produkci piva na hlavu (190 litrů) a v roční spotřebě (141 litrů). Kvalifikaci k oslavení dnešního Mezinárodního dne piva bychom tak měli, co říkáte?
Důvod zajít si s přáteli na čepované pivo se vždycky najde. Tím spíše, když se dnes po světě slaví International Beer Day tedy Mezinárodní den piva. Jedná se o pohyblivý svátek, který probíhá každoročně první pátek v měsíci srpnu. Vznikl před dvanácti lety ve městě Santa Cruz v Kalifornii z iniciativy pivních sládků, kteří chtěli oslavit své řemeslo. Tento původem americký svátek však záhy získal přízeň i u konzumentů a rychle se rozšířil do dalších zemí včetně Evropy. Jeho oslav se podle webových stránek www.internationalbeerday.com účastní tisíce milovníků zlatavého moku a jejich počet každý rok roste.
„V Česku oslavujeme tradičně pivní středu jako den, kdy si polovinu pracovního týdne zpříjemníme v kruhu přátel čepovaným pivem. Pravidelně k tomu zveme na našem Facebooku i Instagramu. V prvním srpnovém týdnu však již dvanáct let patří pivu pátek,“ říká Martina Ferencová, výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven a dodává: „Celosvětové pivní události jako Mezinárodní den piva jsou důležité pro posilování pivní kultury, která je postavena právě na tradiční hospodě a čepovaném pivu. A to je dobré si v dnešní uspěchané době připomínat.“
Zajímavá fakta o pivu a jeho konzumentech:
- Vůbec první pivo pochází z Číny, kde se nazývalo kui, a bylo uvařeno před 7000 lety. Vařilo se z ovoce, medu a rýže.
- V Egyptě bývalo pivo národní měnou a např. dělníci byli na stavbách často vypláceni právě pivem. Přesněji řečeno pivo byla součást jejich mzdy, dostávali ho třikrát denně na poukázky.
- Nejsilnější pivo na světě se jmenuje Snake Venom Brewmeister, pyšní se obsahem alkoholu 67,5 %.
- Na výrobu jednoho půllitru piva je průměrně potřeba 2 – 4 litrů vody, 2 – 3 šištic chmele,
2400 zrníček sladu z klasů ječmene a 2,5 gramu tekutých kvasnic. - Češi jsou se 141 vypitými litry na osobu na prvním místě celoevropského žebříčku v konzumaci piva. Do čela jsme se dostali v roce 1971 se specifickou spotřebou 160 litrů, nejvyšší spotřebu 167 litrů jsme zaznamenali v roce 1992.