5 chyb, které dělá skoro každý a ničí tím své finance

Finance a peníze obecně vždy hýbaly a hýbou světem, a tak není divu, že se stávají jednou z nejdůležitějších částí našeho života. Většina lidí si však stále neuvědomuje, že finance nejsou jenom o tom je vydělat a uložit na bankovní účet. Tím vše nekončí a je s nimi potřeba pracovat i nadále.

1.     Běžný bankovní účet postačí

Největší chybou, které se dopouští většina z nás je ukládání svých úspor na bankovních účtech. Zde ale nejsou jakkoli chráněné a požírá je každoročně nechvalně známá inflace. Pokud si tedy dnes na bankovním účtu necháte pár tisíc a míra inflace se bude pohybovat například na 3,3 % znamená to, že o stejné množství méně si budete moci nakoupit v následujícím roce. Ve zkratce, pokud si našetříte na nový automobil a uložíte si své peníze na bankovním účtu nebude vám tato částka za pár let stačit.

2.     Spoření je k ničemu

Inflace je neúprosná, a proto je potřeba se před ní bránit. Přesněji tedy bránit své finance a nenechávat je jí napospas na bankovním účtu. Většina z nás se určitě již ve svém životě setkala s nějakým typem spořícího účtu, a i o jeho založení začala uvažovat. A ve své podstatě byste i pro své dobro měli. Spořící účet je totiž jednou z možností, jak odříznout inflaci od svých výdělků. Většina spořících produktů vám dokáže přinést přibližně něco přes 2 %, což v praxi vynuluje vliv inflace a vaše finance si udrží svoji hodnotu. Jak si bezpečně spořit se dočtete zde.

3.     Investování je jen pro makléře

Investování se odjakživa přisuzuje dobře upraveným finančníkům z Wall Street. To je ale pouze výmysl lidí, kteří si chtějí ušetřit trochu času a nechat vše volně plynout. Z takového způsobu života vám však žádné zhodnocení jen tak z nebe nespadne. Investovat totiž můžete už prakticky odkudkoli, a to jak doma, tak třeba i na chatě. Stačí vám k tomu pouze připojení k internetu a troška znalostí, které seženete, jak jinak, zase na internetu. Během chvilky tak můžete začít obchodovat s akciemi a brázdit vody finančních trhů.

4.     Investice všech prostředků najednou

Investování je sice dostupné a není k němu potřeba ani diplom z prestižní univerzity, ale i tak jsou zde nějaká pravidla. Většina začínajících investorů ráda vkládá všechny své úspory do „zaručeně“ výhodných obchodů. Takto však finanční trhy nefungují a sázka na jednu jedinou kartu vás může stát všechny vaše prostředky. Správnou volbou je tak takzvaná diverzifikace portfolia neboli investování do více obchodů ale i různých investic jako jsou akcie, dluhopisy nebo komodity. Tím zvýšíte svojí šanci na zhodnocení a neukončíte svoji kariéru investora jednou nesprávnou investicí.

5.     Investování do zlata bylo jen pro naše babičky

To, že už naše prababičky a babičky vkládaly své úspory do zlata, neznamená, že už je tato komodita za zenitem. Naopak cena zlata každoročně roste a investic do něj využívá většina úspěšných investorů. Samozřejmě se nejedná o prostředek, na kterém vyděláte miliony, ale dokáže vám alespoň vaše finance ochránit před inflací a zhodnotit je. Do budoucna tak můžete například našetřit svým dětem na studium nebo sobě na spokojený důchod. Čtěte, jak začít investovat do zlata.