Způsoby tisku

Jaké jsou metody tisku? Jaké je jejich využití? A jaký je rozdíl mezi tiskem z hloubky a tiskem z plochy? Přemýšleli jste někdy o tom, jak klikatá a zdlouhavá je cesta písmenek do vašeho oblíbeného časopisu či knihy?

 

Tisk z výšky

Způsobů tisku je vícero a nejstarší technikou je tisk z výšky. Tiskly se tímto způsobem nejčastěji knihy nebo časopisy. Dnes se spíše používá na tisk na folie a lepenku. Jedná se techniku, kdy je barva nanášená na vyvýšené části, které se otisknou. Tento tisk se využívá i při tvorbě razítek.

 

Tisk z hloubky

Tisk z hloubky se využíval převážně při tisku obrázku. Nejčastější případ, kde se s tímto druhem tisku můžeme setkat, nosí většina z nás v peněžence. Tisknou se tak bankovky a dříve také poštovní známky. Barva se tentokrát usazuje ve vyrytých drážkách a přebytek barvy se tak utře. Podobným způsobem pracuje i tamponový tisk, kde se vzor vyleptá do formy a pomocí silikonového tamponu tiskne na předmět. Tato metoda se používá pro nerovné předměty, jako jsou třeba propisky.

Tisk z plochy

Pracuje na principu odpuzování a přitahování látek. U litografie se požadovaný obraz nakresli speciální mastnou tuzí nebo pastelkou. Nakreslená plocha tak bude přijímat barvu a zbytek plochy se navlhčí, a tak jí přirozeně odpudí. Stejným způsobem se tiskne i technika ofset, kde se pracuje tentokrát s rotačními válci, a je tak možnost tisknout i několik barev najednou. Vytisknout si tak touto metodou můžete nechat vlastní kalendář nebo plakát.

 

Sítotisk

Jak už podle názvu lze odvodit jedná se o metodu, kde se tiskne přes jemné síto. Na plochy jenž mají sloužit, jako netisknoucí se nanese speciální lak, který zabrání průniku barvy. Tento způsob tisku se používá spíše u nerovnoměrného předmětu, nebo třeba i na textil. Potisknout si tak můžete i netradiční reklamní předměty.

Slepotisk

Touto metodou se razí převážně do kůže spíše jako ozdobný prvek. Na navlhčenou kůži se přitlačí zahřáté mosazné nebo ocelové razidlo a tím vznikne v kůži reliéf. Používá se taktéž na papír. Zde se používají dvě razidla proti sobě, s negativním a pozitivním vzorem. Nejčastěji takový slepotisk můžeme vidět na ceninách nebo na úředních listinách.

 

Digitální tisk

Zpravidla se jedná o laserové tisknutí suchými tonery.  Výhodou tohoto tisku je, že se tiskne přímo bez vytváření dalších mezikroků. Převážně se používá v domácí či kancelářských podmínkách. Používá se i při tisku malého počtu knih, jelikož je rychlejší a nemusejí se rovnat stránky.