Kontaktní ekzém a jak s ním bojovat

Kontaktní ekzém můžeme jednoduše popsat jako přecitlivělost pokožky na látku – alergen, se kterou jsme v nedávné době přišli do kontaktu. Alergen podráždí pokožku, která z počátku zčervená, tvoří se na ní svědivé pupínky, a dokonce může mokvat. V případě, že se pokožka dostane so kontaktu s alergenem opakovaně, je hrubá, suchá a začíná praskat. Kůže se později může i olupovat.

 

Druhy kontaktního ekzému

Jsou známy dva druhy kontaktního ekzému. Jsou jimi kontaktní iritační neboli dráždivý ekzém a kontaktní alergický ekzém. První jmenovaný způsobuje ekzém pouze na místě, kde se pokožka setkala s alergenem a je 4x častější. Naopak druhý jmenovaný způsobí ekzém kdekoliv na těle.

 

Spouštěče kontaktního ekzému

Nejčastějšími alergeny, které způsobují kontaktní ekzém, jsou kovy (nikl, kobalt a chróm), guma, kosmetické přípravky a krémy, organická barviva a formaldehyd, parabeny, jehličí a rostliny. Dál také chlór nebo postřiky.

 

Léčba a prevence

V prvé řadě je potřeba nalézt alergen a vyhnout se mu. Pro léčbu je nutné navštívit dermatologa, který nasadí léčbu v podobě antihistaminik a lokálních kortikosteroidů. Velmi důležité je také pravidelné promašťování kůže.

Kontaktnímu ekzému se dá také předcházet, důležité však je, aby byl před prevencí ekzém vyléčen. Pro preventivní péči jsou vhodné masti, které tvoří ochrannou bariéru pokožce nebo pleti. Mast na ekzém Dermaguard posiluje oslabenou vrchní vrstvu pokožky a napomáhá ji chránit před opakovaným kontaktem s alergeny. Krém je vhodné nanášet na předem navlhčenou a čistým ručníkem osušenou pokožku. Krém chrání po dobu až 6 hodin a odolává běžnému mytí. Krém Dermaguard je určen pro péči o kontaktní ekzém na dlaních, prstech nebo na obličeji. Neobsahuje látky, které by dráždily pokožku a vyvolávaly opětovnou tvorbu ekzému.