Čím se vyznačuje industriální styl?

Industriální styl hýbe světem interiérového designu již několikátým rokem. Lidé si jej oblíbili pro jeho syrovost a přístup k nedokonalostem, za které se nestydí, ale naopak z nich dělá přednosti. Kde má industriální styl původ a čím se vyznačuje?

 

Původ industriálního stylu

Industriální styl se zrodil v loftových bytech, které byly předělány ze starých výrobních hal a industriálních budov. Jeho původ hledejme v New Yorku, kde se sdružovali umělci. Těm sloužili tyto byty jako levná alternativa bydlení, která sice nebyla dokonalá, ale poskytovala vše potřebné. „V České republice se začal tento styl postupně objevovat od roku 1990, a to díky designérům, kteří koncept původních areálů přenesli do interiérového stylu,“ doplňuje bytová designérka Anke Glut. Ta zároveň dodává, že největší boom industriál zažívá až v posledních pěti letech.

 

Charakteristické rysy

Zásadní je jednoduchost a ignorace zdánlivých nedokonalostí. Surové materiály se zde vystavují na odiv a je to právě zub času, který se na bytech a vybavení podepisuje a který vytváří neopakovatelnou atmosféru. Na interiérech v industriálním stylu si můžeme všimnout jisté nedokončenosti, nic nemusí být dokonalé. „Tento styl nejlépe vynikne ve velkých a otevřených prostorech. Typické jsou vysoké stropy a otevřená patra. Dalším znakem jsou velkoformátová okna, viditelné betonové a ocelové konstrukce, okázalé a zdánlivě nesmyslné dekorace jako třeba nádražní hodiny na zdi. Důležité je, že se všechny konstrukční prvky nechávají v původním stavu. Tedy tak, jak vypadaly před lety. Jsou maximálně autentické,“ doplňuje Glut.

 

Nový industriální styl

S rostoucí popularitou industriálu mnohdy vyvstává otázka, jak jeho charakteristické rysy dostat do nových interiérů. Bude výsledek stále autentický a syrový? Podle Anke Glut je důležitý nejen výběr materiálu, ale dispozice. „Industriálního stylu velmi těžko dosáhnete v klasických panelákových bytech. Tam má tendence styl působit spíš stísněně a křiklavě. Zároveň platí, že je méně je více. Zde určitě pomůže bytový designér, který dovede nejprve vytvořit realizaci,“ vysvětluje. V nových bytech si však můžete pomoci prvky, jako jsou obkladové pásky, betonová podlaha či kovový nábytek. Snažte se minimalizovat počet příček. Pokud rekonstruujete, nesnažte se mít dokonalé zdi, ale klidně je jen očistěte. Interiér si žádá původní materiály v jejich čisté a surové kráse.

Zároveň zapomeňte na pastelové barvy, přemíru nábytku nebo bohaté dekorace. Vsaďte na střídmost. Barvy dekorací jsou spíše tmavší. Ideální je černá, šedá, křiklavě červená (avšak s mírou) nebo tmavě zelená. Náladu pomohou dokreslit obrazy s abstraktním umění, grafikou nebo velkoformátové fotografie.

„Industriální styl si také velmi rozumí s upcyklací. Staré vybavení podtrhne autentickou atmosféru. Co se světla týče, kombinujte přirozené světlo a umělé. Typická jsou velká stropní svítidla a stojací lampy, ideálně v černé nebo měděné barvě,“ uzavírá Anke Glut.