Projektová dokumentace – o co vlastně jde
Projektová dokumentace je nezbytnou sounáležitostí jakékoliv výstavby rodinného domu či jiného stavebního projektu. Ve své podstatě se jedná o dvojrozměrné schéma a výkresy, které jsou doplněné o textovou část. Jednotlivé výkresy jsou tištěny nebo v ruce kresleny na papír. Postupem technologického rozmachu se stále častěji setkáváme s tím, že je projektová dokumentace ukládána v digitálním souboru, což zabere úplně nejméně času na přenos, kopírování a jde rovněž o ekologičtější variantu. Každá stavba je tedy realizována na základě odborně vyhotovené projektové dokumentace. Pokud se bavíme o rekonstrukci starších domů, nesmíme zapomenout na geodetické zaměření.
Projektová dokumentace pro výstavbu
Teprve až na základě těchto skutečností a podrobných informací lze vyhotovit řádnou projektovou dokumentaci, která bude nejdříve v kategorii studie a teprve až po té z ní vznikne projektová dokumentace ke stavebnímu povolení.
Každá profesionálně zhotovená projektová dokumentace dle legislativních zásad musí v sobě obsahovat aktuální stávající stav stavby či stavebního projektu a rovněž změny, které budou stavebními pracemi pozměněny nebo udělány.
Jak se projektová dokumentace vyhotovuje
Teď si ve zkratce prozradíme, co předchází celému vývoji projektové dokumentace. Ze všeho nejdříve je nutné získat informace o pozemku na stavebním úřadě. Nesmíme zapomenout na osobní návštěvu a fotodokumentaci.
Teprve až po té mohou vznikat prvotní návrhy a následně vypracování projektové dokumentace pro stavební povolení. Tím to však nekončí. Vyhotovenou projektovou dokumentaci musíme odnést příslušnému stavebnímu úřadu a vyčkat na případné připomínky. Projektovou dokumentaci si nechte zhotovit vždy od profesionálního architekta.