Užijte si zimní dovolenou bez rizik
Na dovolenou vyrážíme proto, abychom si odpočali, načerpali nové síly a starosti všedních dní hodili za hlavu. Pokud si ji chcete užít opravdu v klidu, nezapomeňte si sjednat kvalitní cestovní pojistku. Bez ní možná ušetříte pár desítek nebo stovek korun, v případě úrazu však draze zaplatíte v řádech desítek až stovek tisíc.
Každý rok do alpských středisek zamíří až půl milionu Čechů, další bezmála milion vyráží za zimními sporty do českých pohoří. Plánujete zimní rekreaci i vy? Pak máte jistě na vašem dovolenkovém programu zdolání nějakého toho kilometru na běžkách, brázdění horských svahů a dost možná si troufáte i na tu nejobtížnější sjezdovku. Dnes už se naštěstí málokdo vydá do zahraničí nebo tuzemska bez odpovídajícího krytí pro případ nemoci či úrazu. Nenadálá zdravotní indispozice může vysněný pobyt nejen zkazit, ale také pěkně prodražit.
Opatrnost nestačí
I když jsou tu příjemnější starosti spojené s plánováním dovolené a snad nikomu se v zápalu cestovní horečky nechce zabývat vymýšlením katastrofických scénářů, vyplatí se myslet na pověstná zadní vrátka. Ani maximální obezřetnost vás nemusí od nehody uchránit. Nemusí se jednat přímo o úraz, stačí těžší chřipka a finanční rozpočet, původně navržený pro zimní radovánky, vezme za své s nutnými léčebnými výlohami. Často přitom nemusí jít ani o vaše zranění. Pokud během lyžování na sjezdovce někoho zraníte a nebudete mít uzavřené pojištění odpovědnosti, vaše peněženka to zaručeně pocítí.
Jak sjednat kvalitní cestovní pojištění
V základu každé cestovní pojistky standardně najdete uhrazení léčebných výdajů a pojištění pro případ úrazu, které je možné rozšířit o další pojistné plnění. Může to být například již zmíněná odpovědnost za způsobené škody a újmu na zdraví, pojištění zavazadel, stornování již zaplacené dovolené a připojištění právní ochrany na cesty. Léčebnými výlohami se rozumí náklady na neodkladnou léčbu akutních onemocnění, ošetření v případě nenadálého zranění a zahrnuje i převoz ostatků v případě úmrtí. V praxi to znamená, že pokud si během dovolené přivodíte úraz nebo náhle onemocníte, budou vám z něj hrazeny náklady na ambulantní lékařské ošetření, předepsané léky, hospitalizaci či nezbytně nutné a neodkladné operace. Vztahují se většinou i na převoz nemocného do České republiky. Úrazová pojistka se sjednává na rizika spojená s následky zranění, mezi něž patří trvalé následky, zahrnující částečnou a trvalou invaliditu.
Na co si dát pozor
Při sjednávání cestovního pojištění se neřiďte pouze cenou. Jakkoli je důležitá, neměla by být jediným rozhodujícím kritériem. Dříve, než začnete srovnávat nabídky všelijakých pojišťovacích společností, obraťte se na vaši zdravotní pojišťovnu a informujte se o zvýhodněných nabídkách pro pojištěnce. Například Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR kromě množství tarifů s různým rozsahem pojistné ochrany a územní platností vychází svým klientům vstříc speciální 20% slevou v případě rodinného a 10% slevou v případě skupinového pojištění.
Promyslete si, jakým aktivitám se budete během rekreace věnovat, a podle toho prověřte, zda je jejich provozování předmětem pojištění. Vybrané druhy sportů je třeba připojistit dodatečně. Patří mezi ně zpravidla lyžování, snowboarding a vysokohorská turistika. Některé adrenalinové sporty s vysokou mírou rizika mohou být z pojištění vyloučeny úplně. V cizině se velmi hodí i tzv. asistenční služba. Zraněný tak není odkázán pouze sám na sebe se svými jazykovými a organizačními kompetencemi.