Půjčka? Ano, ale…
Dokážete si ze svých příjmů vytvářet finanční rezervu nebo při nečekaných výdajích využíváte možnost půjčit si peníze? Poslední průzkumy ukazují, že celých 15 % obyvatel České republiky by v případě ztráty zaměstnání nebo hlavního zdroje příjmů se svými úsporami nevydrželo ani měsíc. Jak jste na tom vy? A dokážete určit, kdy si půjčku vzít a kdy naopak nikoli?
Online půjčky na cokoli
Pestrá nabídka online půjček, které je v mnoha případech možné získat během několika minut z pohodlí domova, je v určitých situacích lákavá. Doba, kdy bylo bankovním institucím třeba zevrubně líčit, na co vypůjčené prostředky půjdou, je totiž ta tam, a získat peníze navíc pravděpodobně nikdy nebylo snazší. O to více je ale při využívání těchto služeb třeba využívat selský rozum a půjčku pečlivě zvážit. Kromě pátrání po tom, zda je pro nás půjčka v daný moment opravdu důležitá, bychom také měli vědět o podmínkách námi vybrané služby. O těch nás daná instituce totiž sice musí informovat, ne vždy jsou však tyto podmínky zcela transparentní a klientům očividné. S nekalými praktikami se v dnešní době ještě stále setkáváme a kvanta negativních zkušeností klientů hovoří za své. Pokud váháte, zda si od dané instituce peníze půjčit, zkuste nejprve zapátrat ve vodách internetu, zda nenaleznete někoho, kdo se se svými zkušenostmi s konkrétní službou již podělil.
Která půjčka je pro nás vhodná?
S odpovědí na tuto otázku souvisí i to, na co plánujeme finanční prostředky využít. Mezi nejčastější důvody využití mikro půjček a finančních rezerv patří mimořádné a nečekané výdaje, které nás často dohání do finanční tísně těsně před výplatou. V takovém případě je vhodné zvolit krátkodobou půjčku. Tu klientům nabízí produkt Ferratum Micro. Půjčit si je možné až 10.000,- a dobu splátky si klient volí sám. Od toho se také odvíjí částka, kterou je za půjčku třeba zaplatit. Celá splátka lze však dvakrát odložit. Noví klienti mají v případě vypůjčení 9.000,- a jejich vrácení do 30 dnů celou půjčku zcela zdarma. Pro ty, kteří se však cítí pohodlněji, mají-li na účtu rezervu, kterou čerpají pouze v případě, pokud je to nezbytně nutné, je vhodnější zvolit Ferratum Credit. Tato půjčka je o poznání flexibilnější a nabízí jistou svobodu, co se splácení týče. Jedinou podmínku je měsíční minimální splátka ve výši 12,5 % z aktuální dlužné částky.
Kdy si nepůjčovat
I přes snadnou dostupnost finančních prostředků, existuje pár situací, kdy není od věci si půjčku rozmyslet. Ukázkovým příkladem je využití vypůjčených peněz na zaplacení jiných finančních závazků. Tím možná vyřešíme současné potíže, na druhou stranu však mohou vyvstat jiné, mnohem větší. Finanční tíseň lze řešit i jinak, a to zejména komunikací s věřiteli. Ti mnohdy přistoupí na kompromis a řešení, které vyhovuje oběma stranám, než aby peníze od klientů sáhodlouze a komplikovaně dostávali. Lze domluvit odložení splátek, jejich snížení, posunutí termínu pravidelných splátek, apod. Půjčovat bychom si neměli ani u příležitosti vánočních svátků, na elektroniku, kterou nepotřebujeme či na dovolenou, což je trend zejména posledních pár let.
Finanční rezerva
Právě kvůli nečekaným výdajům je vhodné budovat si finanční rezervu, a to jak krátkodobou, tak dlouhodobou. Z krátkodobých rezerv můžeme pokrývat těžko předvídatelné výdaje jako porouchanou chladničku nebo zdravotní zákroky. Rezervy dlouhodobé poté slouží v případě, když ztratíme hlavní zdroj příjmu, apod. Ke spoření slouží různé spořicí účty, termínované vklady či dluhopisové investiční fondy, část rezerv však doporučujeme mít na účtu, ke kterému máme v případě potřeby ihned přístup, a peníze je možné použít.