Kvalitní brikety? Důležitá je vlhkost, ne materiál

Všeobecně se traduje, že polínko z tvrdého dřeva vás ohřeje na mnohem delší dobu, než jeho měkký souputník. To je rozhodně pravda, u dřevěných briket to ale neplatí. Až si tedy budete vybírat ty kvalitní, řiďte se docela jinými faktory.

 

Proč hřeje dubové dřevo více? Fígl tkví v hustotě

Je to tak, zatímco polínko z dubového dřeva je zcela jistě těžší než stejně velké bukové, u briket to neplatí. Brikety z tvrdého dřeva mají tak díky použité technologii lisování prakticky stejnou hustotu, jako ty vyrobené z měkkého. Druhý typ dřeva je totiž možné mnohem více stlačit. Do jednoho kusu se tedy vejde více pomyslných špalků, ale nic víc.

Tím, o co jde při nákupu brikety do krbu nebo do ohniště především, je její vlhkost. Čím nižší bude, tím vyšší výhřevnost můžete očekávat. Nejde o žádný pocitový faktor, ale o skutečně doložený fakt.

Pro představu, čerstvá polínka mohou obsahovat až 60 % vody (u ořechu dokonce 70 %), po vysušení v nich stále zůstane přibližně 20%. Ovšem u skutečně kvalitních briket může tato hodnota klesnout až po 10 %.  Jedna briketa bude tedy hořet déle, než polínka z téhož druhu dřeva.

 

S briketami pálíme i lepidlo aneb vyvracíme mýtus

Proč tedy tolik lidí stále dává přednost topení dřevem, místo aby si vyhlédli prodejce briket ve svém okolí? Tento stav mají na svědomí mnohé mýty, jež o briketách kolují. Ten nejznámější říká, že spolu se dřevem proháníme komínem i nejrůznější chemické látky z lepidel, které škodí našemu zdraví.

Nic není vzdálenějšího pravdě, tedy pokud vsadíte na skutečně kvalitní a ověřené produkty, vyráběné pouze za pomoci silného tlaku při lisování. Právě kvalitní lisování zaručí, že ve svém krbu či kamnech budeme spalovat pouze 100% dřevo a nic víc.