Brusný prach může ohrozit naše zdraví
Pocit, kdy nás prach dráždí v nose nebo ústech a nutí nás kašlat, známe všichni. Běžný prach doma nás tak obtěžuje, ale není nebezpečný. U brusného prachu je to ale jinak.
Raději delší trasa
Do ovzduší se při broušení uvolňují částice, které tvoří kousky broušeného materiálu, rzi a brusiva. Pro čisté pracovní prostředí a snížení rizik, které brusný prach představuje, je nutné zajistit odsávání broušení včetně filtrace. Samotný brusný prach není hořlavý, ale materiál, který je broušen, může obsahovat mastnotu, pak už vzniká riziko zahoření. U brusného prachu není doporučována co nejkratší trasa odsávacího systému, ale naopak delší a s několika koleny. Je to další bezpečnostní prvek, aby případné jiskry, které při broušení vzniknou, nezpůsobily požár ve filtrační jednotce, ale své teplo odevzdaly už v potrubí. Filtrační systémy, které se pro odsávání brusného prachu používají, nabízí více varianta je vždy důležité navrhnout a instalovat ten správný s ohledem na jeho využití.
Podle pracoviště
V brusírnách je většina brusek vybavena hrdlem pro připojení centrálního odsávání, a to bez ohledu na značku výrobce nebo typ. Využívají se také odsávací digestoře v kombinaci s pracovním stolem, což patří mezi oblíbená a vyhledávaná řešení. Digestoře jsou, stejně jako odsávání i brusek, napojeny na centrální odsávání a propojeny pomocí potrubí. U větších objektů, které nelze snadno vzít a položit na stůl, se používá odsávání umístěné pod podlahovými rošty, odkud je prach odváděn do filtrační jednotky. Využívány jsou také samostatné pracovní kabiny, ve kterých je odsávání umístěno ve spodní části kabiny a přes horní digestoř se do ní vrací čistý, přefiltrovaný vzduch.