Co je třeba vědět o povinném ručení

Jaký je rozdíl mezi povinným ručením a havarijním pojištění? Kdy povinné ručení platit nemusíte? A kde jej lze sjednat nejkvalitněji a za příznivou cenu? Podívejte se na souhrn toho, co byste o povinném ručení měli vědět.

 

Jaké škody jsou z povinného ručení hrazeny

Pojišťovna ze zákona hradí za viníka nehody škody na zdraví nebo v případě smrti, škody na majetku, ušlý zisk poškozeného a náklady právního zastoupení poškozeného. „Hrazeny jsou taktéž škody na svodidlech, plotě či rodinném domku a škody vzniklé při ekologické havárii. Pojišťovna naopak nehradí škodu, kterou utrpěl řidič vozidla, jehož provozem byla způsobena. K tomu slouží havarijní pojištění, které ze zákona povinné není, často se však vyplatí.“, říká jednatel srovnávacího portálu Top-Pojištění.cz Ing. Tomáš Voharčík.

 

Kdy není třeba povinné ručení platit

Pokud je pojistná smlouva uzavřena na delší dobu, než reálné provozování vozidla na veřejných komunikacích, lze povinné ručení zrušit i dříve. Spolu s tím však vzniká majiteli vozidla povinnost vrátit dopravnímu inspektorátu SPZ a vozidlo odstavit. Pojišťovna je v takovém případě povinna vrátit zbytek pojistného.

 

Bonus/Malus

Tyto dva termíny, se kterými se při uzavírání pojistné smlouvy setkáte, jsou důležité, co se finální částky pojistného týče. Zatímco bonus je sleva, o kterou pojistník platí méně za měsíce pojištění, kdy jezdil bez nehod, malus je přirážka k pojistnému za škodu způsobenou vozidlem pojistníka.

 

Kde najít kvalitní povinné ručení

Zorientovat se v nabídce pojišťoven na českém trhu chvíli trvá. Optimální je tedy využít srovnávacího portálu Top-Pojištění.cz, kde je možné povinné ručení online rovnou i uzavřít. Sjednání pojištění je jednoduché a přehledné, nemusíte nikam chodit, čekat ve frontách a máte jistotu nejlepšího pojištění na českém trhu. Není třeba se obávat, že cena pojistného bude díky sjednání přes pojišťovacího makléře vyšší. Ti svou provizi dostávají od pojišťoven a naopak nabízejí slevy. Celý proces uzavření pojistné smlouvy tvá přibližně pět minut, je však nutné znát parametry vozidla a mít při ruce velký technický průkaz. „Pokud již pojištěni jste, připravte si dosavadní smlouvy, budete zadávat délku pojištění a počet vámi zaviněných škod tímto vozidlem. Top-Pojištění.cz po zadání vstupní údajů nabízí nezávaznou kalkulaci a srovnání 8 prověřených pojišťoven na českém trhu. Pro klienty je zde připraveno nejlevnější povinné ručení a porovnání dle ceny od nejlevnější po nejdražší variantu.“, dodává Ing. Voharčík.

 

Od kdy je vozidlo pojištěno

Pojistná ochrana vozidla začíná momentem počátku pojistné smlouvy, jenž si sami zvolíte. Aby však bylo sjednané pojištění platné, je nutné uhradit pojistné ve lhůtě stanovené zprostředkovatelem pojištění. V opačném případě je vámi sjednané povinné ručení stornováno a vaše vozidlo tím pádem nepojištěno. Výhodou sjednání online je, že žádné dokumenty není nutné podepisovat a vracet poštou zpět. Pojištění vzniká zkrátka připsáním pojistného na bankovní účet zprostředkovatele.

 

Povinné ručení a zahraničí

Každá pojišťovna, která nabízí povinné ručení, je povinna pojištěnému  vydat zelenou kartu, jenž slouží jako doklad o povinném ručení. Pokud se s vozidlem vydáte do zemí, které nejsou zařazeny v systému zelených karet jako Rusko, Bělorusko či Litva, je nutné zaplatit hraniční pojištění. Seznam zemí, pro které zelená karta platí, je uveden na zadní straně potvrzení o pojištění, zelené kartě.

 

Přestup mezi pojišťovnami

Pokud z nějakého důvodu nejste spokojeni se svou pojišťovnou, je možné bez problému přejít k jiné. Učinit tak můžete zasláním výpovědi pojistné smlouvy šest týdnů před výročním dnem vašeho pojištění.  Nezapomeňte si  v rámci výpovědi povinného ručení vyžádat doklad o trvání pojištění a jeho průběhu, abyste jej následně mohli doložit nové pojišťovně.