Desatero pro stavbu nízkoenergetického domu
Přestalo vás bavit bydlení v podnájmu a spočítali jste si, že byste mohli stejnou částku dávat do vlastního bydlení? Podívejte se na jednotlivé kroky, které vás čekají při stavbě nízkoenergetického domu. Vyberte si ideální místo k žití a vytvořte zde domov.
1) Využijte služeb realitní kanceláře při jednání s úřady a zjistěte si všechny podmínky, které musíte splnit pro dosažení stavebního povolení. Myslete na to, že některé pozemky jsou levnější právě proto, že může být problém v územním plánu. Vše si zjistěte dopředu nebo požádejte o podrobnější informace svého realitního makléře.
2) Spočítejte si, že na stavbu vlastního domu máte dostatek financí. Nemusíte mít celou částku na dům, ale váš plat musí být schopen splácet hypotéku. Využijte možnost financování domu pomocí hypotéčního úvěru a místo platby pronájmu bytu, dávejte stejnou částku do svého vlastního bydlení.
3) Vyberte si pozemek, který může být součástí hypotéky, případně oslovte realitní kancelář pro výběr vhodného místa, kde postavíte nízkoenergetický bungalov. Zajímejte se o občanskou vybavenost a celkovou infrastrukturu.
4) Projděte společně s projektantem vaši představu ideálního domu. Můžete mu načrtnout, jak by měl váš dům vypadat, případně se inspirujte již hotovými projekty katalogových domů. Nebojte se popustit uzdu své fantazii a splňte si sen o dvou garážích, vlastní posilovně nebo třeba malém tanečním sále.
5) Najděte si stavební firmu, se kterou pro vás bude stavba domu rychlejší a jednodušší. Stavební firma vám umožní být součástí stavby od začátku až do konce, ale „neušpinit“ si při tom ruce. Svépomocí byste dům stavěli až třikrát delší dobu a navíc, pokud se nepohybujete ve stavebnictví, měli byste problém dodržet všechny potřebné postupy a zachovat kvalitu domu.
6) Ušetřete na materiálech a nechte si vytvořit položkový rozpočet. Zajímejte se o to, kde si raději připlatit a mít tak do budoucna jistotu, že jste udělali správně. Nebojte se zeptat stavební firmy, kde je možné ušetřit a co v domě opravdu nepotřebujete.
7) Počítejte s tím, že byste si měli vytvořit také finanční rezervu na neočekávané výdaje. Mezi takové patří například zasíťování pozemku, potřebné měření radonu, zaměření geodetem, případně revize a kontroly před samotnou kolaudací.
8) Už při stavbě domu si alespoň v hlavě rozplánujte zahradu. Je dobré vědět, kde plánujete posezení, terasu, případně kde chcete mít užitkovou zahradu s bylinkami a vlastní zeleninou. Nebojte se stavební firmu požádat i o realizaci okolí domu.
9) Kromě nízkoenergetického domu můžete ušetřit finance i pomocí využití fotovoltaiky, tepelných čerpadel a dalších možností ekologické úspory energie.
10) Využijte komplexní služby stavební firmy, která má možnost pořídit výhodněji i stavební materiál. Požádejte také o zařízení interiéru a nechte si postavit dům na klíč, do kterého se můžete ihned nastěhovat a plnohodnotně bydlet.