Deset rad, jak ochránit váš telefon před viry!
V posledních letech roste počet smartphonů napadených sofistikovanými viry, které využívají nedokonalostí v operačních systémech telefonů. Citlivá data i přístupy k bankovním účtům jsou ohroženy, pokud se uživatel neumí bránit. Sestavili jsme pro vás deset rad, jak předejít zneužití dat v mobilních zařízeních.
- Pečlivě kontrolujte oprávnění, které dáváte instalovaným programům – pokud má například hra umět posílat SMS, nebo po vás chce citlivé údaje, zpozorněte.
- Sledujte hodnocení a komentáře uživatelů k programům – zkušenosti ostatních uživatelů vám pomohou zorientovat se v používaných programech, mobilní operátor LAMA mobile například zveřejňuje každý měsíc článek o doporučených aplikacích. Vyplatí se sledovat i komentáře ve virtuálním „mobilním“ obchodě vašeho telefonu.
- Kontrolujte výrobce programů, které stahujete – prověřená firma si nebude chtít pokazit renomé zpackanou aplikací, natož virem.
- Nainstalujte si antivir – doporučit můžeme komplexní ochranu. Poskytovatelé antivirových služeb na stolních počítačích se zaměřují i na mobilní telefony – tyto antiviry fungují tak, že kontrolují instalované programy a srovnávají je s databází škodlivých aplikací a také sledují činnost aplikací. Při podezření z nekalého chování je blokují a hlásí.
- Pokud máte iOS – uživatelé telefonů s nakousnutým jablkem užívají aplikace schválené Applem, avšak i zde může dojít k prolomení. I když je iOS uzavřený operační systém, je třeba být ve střehu.
- Pokud máte Windows Phone – fanoušci Billa Gatese a uživatelé Windows Phone mohou propojit svůj smartphone se svým počítačem, televizí nebo ledničkou. I zde se jedná o uzavřený operační systém, ale sami moc dobře víte, jak to občas bývá s vašimi Windows na počítači…
- Pokud máte Android – Android je jako jediný ze třech největších operačních programů otevřený a jeho zdrojový kód může přepracovat každý schopný hacker. Pokud tedy vlastníte telefon s tímto systémem, neváhejte s používáním antivirových programů.
- Vypnuté/skryté bluetooth – mějte svůj bluetooth zaheslovaný a pokud jej nevyužíváte, nechte ho vypnutý. Přes bluetooth se totiž kromě virů šíří i tzv. spyware.
- Vypnuté/skryté Wi-Fi – pokud ji aktivně nevyužíváte, mějte vypnut svůj přijímač Wi-Fi signálu. Pokud máte zapnutý hotspot, koledujete si minimálně o problém s virem.
- Neotvírejte podezřelé e-maily – v nedávné době zaplavily Českou republiku podvodné maily s trojským koněm, který po otevření mohl vybrat účet napadeného i přes mobilní telefon. „Dávejte si velký pozor, jaké e-maily a jejich přílohy otevíráte,“ upozorňuje manažerka komunikace a značky Veronika Kliská z LAMA mobile.