Drobní investoři sedají na lep obchodníkům s cennými papíry
Namísto zhodnocení svých peněz se lidé mnohdy dočkají ztráty celoživotních úspor, jiní přichází o statisícové částky.To vše kvůli zanedbání odborné péče a bezhlavým obchodním transakcím, které obchodníci doporučují nedostatečně poučeným investorům. Upozorňuje na to Pavel Kočalka ze společnosti KLV Consulting, která řeší stížnosti poškozených účastníků kapitálového trhu. Ve většině případů jde o fyzické osoby.
Co je nadměrné obchodování s cennými papíry
Nadměrné obchodování s cennými papíry je nezákonná praktika, která je zároveň nejčastější příčinou finanční újmy investorů. Se stížností na toto chování se obrací na společnost KLV Consulting 80 % poškozených klientů. Tato praktika spočívá v tom, že obchodník nesmyslně nabádá nepoučeného investora k co nejčastějším transakcím. Z uskutečněných obchodů si pak bere provize. „Čím více transakcí investor provede, tím větší provize získá obchodník z realizované akce. Investor tak může utopit v poplatcích až třetinu svého vkladu, v některých případech dokonce téměř celou investici,“ varuje Pavel Kočalka, jednatel společnosti KLV Consulting.
Příběh pana Černíka: z 5 milionů mu zbylo 417 tisíc
Pro ilustraci nadměrného obchodování s cennými papíry může posloužit příběh pana Černíka1, sedmdesátiletého muže z Ostravska, který mezi lety 2006 až 2011 investoval prostřednictvím jednoho významného obchodníka 5 milionů korun. Obchodník získal z investovaných finančních prostředků pana Černíka na poplatcích za provedené transakce částku, která odpovídala 91,66 % průměrné hodnoty celé investice. Panu Černíkovi tak zůstalo z pěti milionové investice pouhých 417 tisíc korun. (Pro příklad: jen v období od října roku 2006 do října roku 2009 proběhlo na účtu investora 240 obchodů, což v průměru představuje tři obchody za každý pracovní týden). Během investování došlo také k porušení odborné péče. Pan Černík nebyl dostatečně informován o rizicích spojených s každou investicí. Šlo zejména o obchody s využitím marginu (úvěru).