Interiérový designér není jen výsadou vyšších kruhů. Jde o investici do bydlení, která se mnohonásobně vrátí

Při plánování a zařizování obydlí vlastními silami se zpravidla dopouštíme několika základních chyb, které se později ukážou jako nepraktické v lepším v případě, v tom horším snižují kvalitu celkového výsledku a mohou být spojeny s dodatečnými náklady na opravu. Příčinou bývá často nezkušenost a nedostatečná schopnost promítnout si vlastní dílčí nápady do každodenní praxe. Právě architekt a interiérový designér vám pomůže vyvarovat se začátečnických chyb při zařizování interiéru.

Změny dispozičního řešení

Bydlíte ve starším paneláku nebo činžovním domě a plánujete rekonstrukci? Pak si počínejte opatrně, zvláště pokud se chystáte měnit dispozice. Častým přáním bývá zvětšení užitné plochy a vybudování tzv. otevřeného interiéru, který by kuchyň propojil s obývací místností. V takových případech nejde jen o estetiku, ale významný zásah do stavby a technického zázemí. Musíte proto uvažovat i nad rozvody plynu, odpady, bouráním stávajících a stavbou nových příček.

„U větších rekonstrukcí starších bytových jednotek, které zahrnují i změnu dispozic, velmi doporučuji poradit se s odborníkem – ideálně architektem v kombinaci s bytovým designérem. Kromě peněz vám pomohou ušetřit i mnoho nepříjemností, jejich následná oprava by mohla být nákladná. Návrh nového uspořádání by měl dbát na symbiózu jednotlivých prvků a neopomenout žádný detail, jako je velikost a výška nábytku, přechodová šířka atd. Doporučuji vyhnout se bezhlavému kopírování toho, co jste například viděli u sousedů nebo v katalogu s bytovým zařízením. Každý návrh je individuální a měl by odpovídat právě vašim potřebám a zvykům,“ vysvětluje známá bytová designérka Anke Glut, která se věnuje návrhům i realizacím komerčních i soukromých prostor.

 

Křiklavé barvy v nesourodých kombinacích

Jakmile před lety začaly být trendy barvy, české domácnosti jako by se jich nemohly nabažit. Výsledkem jsou barevné domovy, kde jsou běžně k vidění žluté kuchyně, zelené obýváky, modré ložnice a fialové dětské pokoje. Jenže čeho je moc, toho je příliš. „Lidé se snaží vdechnout svému domovu domácký ráz a zútulnit ho teplými barvami a pestrými kombinacemi. Snaží se tak vyhnout sterilní bílé, která v nadměrném užití může působit nudně, chladně nebo dokonce evokovat nemocniční prostředí. Výsledkem ale často bývá nevkusné a barevně disharmonické prostředí, které může negativně ovlivnit i naše rozpoložení. Všudypřítomnost jedné neutrální barvy působí nudně, příliš výrazné barvy nebo divoké kombinace zase rušivě a nevkusně. Ideální je v místnosti použít tři barvy, přičemž jedna by měla mít trvalý charakter a hrát prim,“ vysvětluje Anke Glut.

 

Místo domova skladiště

Velké množství nábytku a doplňků a zastavěný každičký centimetr v jakémkoli prostoru snižuje pohodlí a vytváří stísněný dojem. „Přeplněné místnosti vypadají opticky menší a vytvářejí dojem temného prostoru. Pokud patříte mezi ty, kteří rádi vystavují suvenýry, upomínkové předměty, dárky nebo svoje sbírky, zvažte jejich umístění. Raději jim věnujte zvláštní místnost nebo je uschovejte v uzavřených úložných prostorách či krabicích. Častým nešvarem bývají také viditelné kabely od elektroniky, hromady polštářů a textilu na sedacím nábytku a nesprávné umístění nábytku, který zamezuje volnému přístupu k oknům a dveřím,“ vyjmenovává Anke Glut.