Jak na potkany? Chytré návnady poradí!
Jsou chytřejší, silnější a přizpůsobivější – právě proto potkani už před desítkami let vytlačili obávanější krysy. Mít krysu na zahradě je už skoro vzácnost. Naštěstí nemusíte být odborník na naši faunu, abyste si s oběma nezvanými návštěvníky dokázali poradit, protože postup je totiž stále tentýž.
Potkany lze vyhnat, chytit nebo zabít. Použití živolovných pastí nebo pachových odpuzovačů však nebývá příliš účinné. Potkani se rádi vrací i z velkých vzdáleností, zvíře chycené v pasti je navíc velmi agresivní a rádo škrábe nebo kouše. Likvidace potkana chytrou návnadou je tak nejrychlejším a nejbezpečnějším řešením.
Aby potkan neuhynul třeba za bedněním…
Jedovatých návnad na škůdce najdeme na trhu dost a dost. Ovšem potkan je zvíře velmi chytré. Žije ve smečkách, pozoruje dění kolem sebe a k podezřelému jídlu neváhá poslat ochutnavače. Nesnažte se jim servírovat novou potravu doslova na zlatém podnose, místo to jim dopřejte pocit dobývání a triumfu. Budou tak méně nedůvěřiví. Skvělé jsou pro tento účel například aromatizované samoobslužné sáčky. Potkani se k voňavému a chutnému gelu uvnitř musí sami prokousat.
Sáček stačí postavit na místo, kde se zvířata často zdržují (pozor na kontaminaci vaším pachem) a pak jednou za 3-5 dní zkontrolovat jejich sežrání. Účinná látka v sáčku zabije potkana za 3-5 dní. Před smrtí navíc zvíře mívá pocit dušnosti, takže má tendenci vyjít z úkrytu spíše do otevřeného prostranství
Existují samozřejmě i další možnosti. Pokud vám nebudou vyhovovat sáčky, vyzkoušejte například monitorovací pasti obsahující Total GEL. Ten láká k sežrání a navíc ulpí na packách i srsti zvířete, které ho díky tomu nakonec vždycky sežere. I on má odloženou účinnost, takže nehrozí, že by si na něj hlodavci zvykli a začali se mu vyhýbat. Více šikovných tipů pro hubení nejenom potkanů naleznete na Stoppest.cz.