Jak na úklid v prostorech obývaných alergiky
Alergie na prach a roztoče se svými těžko překonatelnými úskalími představuje pro děsivé procento pacientů jedno z nejzáludnějších onemocnění vůbec. K jeho úplnému vyléčení často nedochází ani v dospělosti a léky se ukazují být velmi limitující. Potlačují sice příznaky, neřeší však příčinu. Klíčem k odstranění potíží je prostor bez alergenů. Poradíme vám, jak na něj.
Prach a roztoče
To, co bývá širou veřejností již po léta označováno jako alergie na prach, je ve své podstatě alergie na roztoče bytového prachu, respektive alergie na jejich výměšky. Ty se šíří zejména vzduchem a pro alergiky je nejhorší jejich vdechování. Mezi ostatními bytovými alergeny mají spíše větší rozměry a mají vyšší tendence se usazovat, na rozdíl od kočičích nebo psích alergenů, které po rozvíření zůstávají ve vzduchu klidně i několik dnů. Problémy tedy často vznikají s ulehnutím do postele nebo při úklidu.
Roztoči se nejčastěji vyskytují v matracích, čalouněném nábytku, bytovém textilu, v plyšových hračkách, apod. Zkrátka, drží se tam, kde je sucho a vlhko. Z toho by měl taktéž každý alergik vycházet a přizpůsobit tomu prostředí, které obývá.
Pravidla dokonalého úklidu
Základním pravidlem udržování prostor obývaných alergiky je železná pravidelnost, se kterou se úklid provádí. Na denní bázi doporučujeme utírat prach a vysávat, popř. vytírat. K tomu účelu se hodí pořídit si kvalitní vysavač, který nepracuje s žádnými zásobníky ani sáčky, ale pouze s čistou vodou. V současné době je na trhu například vodní vysavač Vivenso, který nečistoty vysává díky separační technologii do nádoby s vodou. Zároveň s tím však ale při úklidu filtruje vzduch, pohlcuje nečistoty, bakterie a alergeny, a tím výrazně pomáhá k lepšímu ovzduší v prostoru. Prach nezapomínáme utírat ani na místech jako jsou listy květin, konzole, žaluzie a prostory za nábytkem. Není třeba používat chemické produkty na čištění, které zbytečně dráždí dýchací cesty. K úklidu stačí obyčejná voda.
Co se týče údržby lůžkovin, v prvé řadě je třeba si pořídit speciální povlečení na peřiny, polštáře a matrace, které je pro roztoče nepropustné. Peřiny a polštáře je také možné ošetřovat pravidelným praním, a to nejméně na 60 °C. Samotné čištění matrace zvládne kvalitní vodní vysavač, neškodí je ale jednou za čas vytáhnout na mráz a nechat přírodu vykonat své dílo. Pokud k tomu nemáte příležitost či prostory, ujistěte se, že alespoň dostatečně a pravidelně větráte. Jak již bylo řečeno, roztoči si libují v teple a vlhku, naopak nesnáší mráz a sucho.
Prát je třeba i ostatní textilie jako plyšové hračky, závěsy, apod. Zvažte také možnost tyto předměty nahradit nebo úplně vyřadit. Zejména u malých dětí vzniká při kontaktu s plyšovými zvířátky nebo při dovádění na čalouněné pohovce zásadní problém.
V prostorech, které obývá alergik, je ze zřejmých důvodů také důležité, jaká je v místnosti udržována vlhkost vzduchu. Optimální je držet ji někde kolem 50 %, přestože odborníci doporučují toto číslo upravovat vzhledem k sezoně. Obecně se uvádí, že v létě by vlhkost vzduchu měla být mezi 40 – 55 %, naopak v zimě mezi 45 – 60 %. Efektivním způsobem držení správné vlhkosti vzduchu v místnosti je již proklamované intenzivní větrání, můžete však také zvážit koupi odvlhčovače či zvlhčovače vzduchu.