Jak se pohodlně a efektivně zbavit plevele na teras

Určitě to znáte – posekali jste trávník, uklidili cestičky, zametli terasu – a najednou zjišťujete, že ze štěrbin a mezer na vaší terase vykukuje plevel a dlažbu zabarvuje do zelena mech. V takovém případě se připravte na boj s tímto úporným nepřítelem. A čím dříve začnete, tím budete úspěšnější. Je několik možností, jak na hubení plevele. Odstranění plevele lze provádět manuálně, ale mnohem efektivnější a méně namáhavé je použití chemického postřiku nebo ekologičtější vypálení plevele.

 

Tradiční je mechanická likvidace plevele

Vzhledem k tomu, že některé druhy plevele jsou vytrvalé, je nutno zbavit se jich i s celou kořenovou částí, aby se po odstranění rychle neobjevily znovu. Problém nastane tehdy, není – li možno dostat se do škvír ani s pomocí speciálních nástrojů, jako jsou škrabky na spáry. Někdy je doporučováno použití vysokotlakého čističe, jenže po jeho použití je potřeba spáry znovu vypískovat. Manuální čištění pak není dokonalé a je také dosti namáhavé. Jaký odstraňovač plevele je tedy ideální? Záleží na tom, zda chcete jít chemickou nebo ekologickou cestou.

 

Likvidace plevele s pomocí chemie

Odstranění plevele pomocí chemických postřiků je sice účinné, ale není vždy nejvhodnějším řešením. Pokud se po ošetřeném povrchu pohybují malé děti nebo domácí zvířata, je vhodnější zvolit jiný způsob. Pro plevel na balkoně bude také lepší nechemická metoda. Aplikace postřiku je doporučována pro plevel na terase. I tady však počkejte na nejvhodnější podmínky – plevel by měl být dostatečně velký a postřik by se měl provádět ještě před dobou květu a za teploty doporučené výrobcem. Aby ošetření bylo přesně cílené, využijte zahradní postřikovač s úzkou tryskou pro spáry a klasickou trysku pro větší plochy.

 

Jaký zahradní postřikovač vám pomůže s hubením plevele?

Máte pocit, že se vám nevyplatí pořízení zahradního postřikovače jen pro odstranění plevele? Nemusíte mít obavy, postřikovač využijete i pro další účely – nejen v zahradě, ale i v domácnosti. Nevíte, jaký zahradní postřikovač vybrat? Vycházejte z velikosti ploch, na které budete postřikovač používat, a volte pak podle objemu. Pro použití na škvíry a pro domácnost stačí objem do dvou litrů, pro velké plochy (například pro odstranění mechu) je lépe zvolit větší kapacitu. Nezapomeňte také dokoupit sadu trysek, která vám práci značně usnadní.

Využít lze i tzv. babské rady

Chcete-li využít postřik, ale současně se vyhnout chemickým přípravkům, můžete sáhnout po prostředcích, které používaly již naše babičky. Do rozprašovače nalijte ocet a rozprašujte ho na plevel. Kromě klasického octa lze použít i jablečný ocet. Jestliže vám tento kyselý postřik nevyhovuje, vyzkoušejte jinou kombinaci – vodku smíchanou s vodou a několika kapkami prostředku na nádobí. Příprava je rychlá a postřik plně ekologický. Postřikují se listy, které postupně vysychají. Tento přípravek však účinkuje pouze současně se sluncem. Další tradiční postup, posypání solí nebo sodou, již tak neškodný není a mohl by ovlivnit i okolní půdu.

 

Přírodní cestou je vypálení plevele

Speciální a dokonale ekologickou metodou, jak se zbavit mechu nebo plevele na terase či na zahradních chodnících, je vypálení této nechtěné zeleně. K tomuto účelu je potřeba pořídit vypalovač trávy. S jeho pomocí provedete snadno biologickou likvidaci plevele a odstraníte i obtížný mechový porost. Vypalovač pracuje na principu rychlého zvýšení teploty, které způsobí roztržení buněčných stěn a sražení bílkovin v těle plevele a jeho následné uhynutí. U velmi odolných rostlin lze tento proces opakovat. Tato metoda odpovídá současným trendům a zaručena je i bezpečnost, protože se nepoužívají žádné jedovaté látky, které by se mohly dostat do vody nebo do potravinového řetězce. Tímto způsobem lze zlikvidovat plevel nejen na balkóně nebo terase, ale i na schodištích, vjezdech, pískovištích i zdech a dalších plochách. Je ho možno použít i k podpalování grilu, krbu nebo venkovního ohniště.