Jak si počínat při dopravní nehodě?

S dopravní nehodou se v životě setká spousta řidičů. Někteří se stanou přímo jejími účastníky, další k nehodě přijedou. Nezapomeňte, že zastavit u nehody je vaše povinnost, a to i tehdy, když si nejste vůbec jistí, co dělat. Abyste příště věděli, jak si počínat, připravili jsme pro vás jednoduchého průvodce.
Ať už jste u nehody zastavili, nebo jste se stali jejími účastníky, než vylezete z auta, oblékněte si reflexní vestu a zapněte varovná světla. Umístěte výstražný trojúhelník, ať ostatní řidiči vidí, že se zde něco stalo.

 

Koho zavolat?

Nepřivolání záchranné služby, útěk z místa nehody a neposkytnutí první pomoci jsou trestným činem, tak se nezachovejte jako zbabělec. Mohli byste toho do konce života litovat. Nehoda se nikdy jen tak neututlá, proto se k ní postavte zodpovědně. Máte-li uzavřené povinné ručení a havarijní pojištění, není se čeho bát.

 

Záchranná služba (155)

Zjistěte, jsou-li na místě zranění. Pokud ano, okamžitě volejte záchrannou službu. Oni vám poradí, jak zraněné ošetřit, řeknou vám, co a jak dál.

 

Policie (158)

Voláte-li záchranku, dost často se integrovaná záchranná služba postará i o policii a hasiče, jsou-li na místě potřeba. Pokud ne, můžete policii zavolat sami, a to v případě, že:

dojde ke zranění nebo úmrtí osob, škoda na některém z vozidel včetně přepravovaných věcí přesáhne částku 100 000 korun, škoda bude nižší než 100 000 korun, ale nedokážete se dohodnout, kdo nehodu zavinil, došlo k hmotné škodě na majetku třetí osoby.

Než přijede policie, rozhodně s ničím nehýbejte, nechte vozidla tak, jak jsou.

 

Asistenční služba

Je-li vaše vozidlo nepojízdné, vzpomeňte si, u které pojišťovny máte uzavřené povinné ručení a zavolejte na asistenční službu této pojišťovny. Číslo najdete na asistenční kartě. Možná vám budou pomoc nabízet i různí poskytovatelé, již se náhodně objeví na místě nehody. Nepřijímejte jejich nabídku pomoci, byla by drahá. Vždy se spolehněte na službu od své pojišťovny.

 

Když se s viníkem nehody dohodnete

Jestliže se dohodnete bez policie, s dalšími účastníky nehody vyplňte formulář „Evropský záznam o dopravní nehodě“, který najdete v povinné výbavě každého vozu. Případně všechno sepište na čistý list papíru, podepište prohlášení o tom, kdo byl viníkem. Nejlepší bude pořídit fotografie z místa nehody, případně zajistit výpovědi svědků – nahrajte je třeba na mobilní telefon.

Jste-li viníkem nehody vy, přiznejte se. Oznamte škodu pojišťovně, u níž jste pojištění, ona už se dál o všechno postará.

Nejste-li viníkem vy, zapište si od viníka jméno, příjmení, bydliště řidiče, to samé i pro vlastníka vozidla, typ auta a SPZ, jméno pojišťovny, u níž je viník pojištěn. Zapište si i číslo zelené karty, protože se pak sami musíte obrátit na pojišťovnu viníka a žádat odškodnění. Pokud by viník nebyl pojištěn, máte právo obrátit se na Českou kancelář pojistitelů. Ujede-li z místa nehody, hlaste to na policii. Vždy je skvělé, když máte zapsanou SPZ, takže aspoň to zkuste.

 

Nebojte se požádat o radu

Všechny tyto informace se hezky čtou, když sedíte v klidu doma. V případě nehody bude pravděpodobně těžší udržet chladnou hlavu a racionálně přemýšlet. Zkuste si tedy zapamatovat jediné: Budou-li na místě zranění, volejte záchranku. Jinak volejte asistenční službu své pojišťovny. Na obou linkách vám poradí, co dělat dál.