Jaké jsou nejčastější letní úrazy a jak jim předcházet?
Příjemné teploty, sluníčko a dny volna přímo vybízejí k mnoha venkovním aktivitám, které však skýtají svá úskalí. Společně s letními radovánkami totiž přichází i zvýšené riziko nejrůznějších poranění. Ta sice nemusí být vážná, ale vymodlenou dovolenou dokážou zkazit, než se nadějete. Mějte se před nimi na pozoru!
Každý tráví sluncem prozářené dny po svém. Pro někoho je krásné počasí signálem k tomu, aby oprášil kolečkové brusle nebo kolo a dal si pořádně do těla, jiný dává přednost výletům do přírody. Vodní živly nejčastěji potkáte na koupalištích, jak se oddávají vodním hrám, nadšence do zahradničení zase zastihnete spíše s rýčem v ruce při zvelebování vlastní zahrádky. Řada lidí míří za rekreací do zahraničí, jiní pro změnu holdují objevování krás českých luhů a hájů. Ať už se rozhodnete svůj volný čas vyplnit jakkoliv, dejte si pozor na některé typicky letní úrazy.
Poranění hlavy a končetin
Zlomeniny, vykloubení, pohmožděniny, výrony i vážnější zranění v důsledku pádu anebo uklouznutí jsou mezi letními nehodami zastoupeny snad nejvíce. K nejčastějším příčinám patří nedostatečné vybavení při sportování. Vyjedete-li si na brusle, kolo či na motorce, vhodné oblečení včetně obuvi, přilba a chrániče jsou absolutní nutností.
Pozor si také dejte při plavání a potápění. Nepouštějte se do bádání v neznámých vodách – zapomeňte na skoky do vody blízko břehu a v místech, kde neznáte hloubku a nevíte, co je v ní. Skalnaté výrůstky nebo pahýly stromů ukrývající se pod hladinou mohou být nebezpečné.
K úrazu však můžete přijít i při běžných úkonech v domácnosti a venku. Pokud k němu i přes veškerou opatrnost dojde a vás začíná děsit představa dlouhé rekonvalescence a vyhlídka na zkaženou dovolenou, vyzkoušejte k základnímu ošetření i podpůrnou léčbu v podobě volně prodejného léku Wobenzym. Obsahuje účinnou směs enzymů, které výrazně urychlují vstřebávání otoků, krevních podlitin, působí proti zánětům a rychle ulevují od bolesti. Nasazením enzymoterapie navíc snižujete závažnost případných zdravotních komplikací a zkracujete dobu hojení. A to se může v létě, v době plánování dovolené a volna, obzvláště hodit.
Vysoké teploty a s nimi spojená rizika
Rtuť teploměru nebezpečně šplhající vzhůru by vás měla přimět nejen k nadšenému plánování odpoledne u vody, ale také k otázce, jak chránit vaše tělo před negativním dopadem horka a slunečního záření. Používání opalovacího krému s ohledem na váš fototyp kůže je samozřejmostí, o tom snad už není třeba nikoho dlouze poučovat. V horkých dnech nezapomínejte dodržovat pitný režim a chránit si hlavu před přímým slunečním zářením. Předejdete tak úpalu, úžehu a nevolnostem způsobeným dlouhým pobytem na slunci. Nepřehánějte to se sluněním a opalování prokládejte pauzami ve stínu.
Riziko představují i velké výkyvy teplot. Když je vedro téměř k zalknutí, nesnažte se hrdlo svlažit ledovými nápoji. Dejte raději přednost těm méně studeným a bez ledu. Stejně tak si dejte pozor na přechody z rozpálených ulic do klimatizovaných prostor a naopak. Bolest v krku, či dokonce angína vám k letní pohodě nepřispěje, naopak.
V obzvláště parných dnech raději upusťte od fyzicky namáhavých výkonů – neplánujte dlouhé túry a za takového počasí se nepokoušejte o zlomení sportovního rekordu. Snadno by se mohlo stát, že přeceníte své síly a váš organismus zkolabuje.
Právě v létě se vyplatí mít se na pozoru více než kdy jindy. Představa promaroděných prázdnin či času, který měl být vyplněný rekreačním programem s těmi nejbližšími, by vás mrzela více než v kterémkoliv jiném ročním období.