Je lepší samonosná, nebo pojezdová brána?
Posuvné brány jsou prostorově méně náročné než ty křídlové a rozhodně jsou i lepší volbou v případě nepříznivého počasí. Rozdělují se však ještě na dva druhy – samonosné a pojezdové. Která z těchto variant je lepší, či cenově výhodnější?
Pojezdová brána
Tento typ posuvné brány se pohybuje po kolejnici. Na rozdíl od samonosné je tedy nutný zásah do příjezdové cesty.
Pohyb po kolejnici s sebou navíc nese nutnost údržby, a to zvláště v zimních měsících. Při hustém sněhu počítejte s nutností kolejnici zametat. Dejte si také záležet na výběru pohonu brány, aby se vám v zimě nestalo, že brána přestane jet.
Pohon se většinou kupuje podle šířky průjezdu a hmotnosti brány.
Jedná se o levnější variantu, než je samonosná brána, ale na druhou stranu vydáte více za stavební přípravu (betonový základ, kabely pro elektroinstalaci atd.).
Samonosná brána
Samonosná brána má na rozdíl od pojezdové větší nároky na prostor. Na zasunutí je třeba mít na boku prostor o 1/3 delší, než je šířka brány.
Není však potřeba mít úplně rovný terén jako u pojezdové.
Tím, že se samonosná brána pohybuje nad zemí, není proto třeba zásahu do příjezdové cesty, a i údržba je daleko menší.
Pohony posuvných bran
Pro samonosnou i pojezdovou bránu se nejčastěji používají 24 V motory. Záleží to však na hmotnosti bran.
Nemělo by se stát, že se pohony porouchají kvůli nepříznivému počasí, protože mají zabudovaná teplotní čidla. Další bezpečnostní prvek je koncový spínač, který zajistí úplné zavření a otevření brány.
Samonosné i pojezdové brány jsou vhodné pro pozemky, kde na dvoukřídlou bránu jednoduše není místo. Samonosná je sama o sobě dražší než pojezdová, ale na druhou stranu nemá tak vysoké stavební náklady. Cena bran se navíc odvíjí od šířky a výšky, zda zvolíte automatický pohon či zda k bráně přidáte i branku.