Jiná prsa, jiný tvar
Příroda to tak už zařídila – že co člověk, to jiné tvary a proporce. A je to samozřejmě dobře, protože život se přece nepíše přes kopírák. I ženská prsa mají své individuality, které odlišují jednotlivé majitelky. Ne vždy ale tvar splní naplno jejich představy. Když se k tomu přidají ještě nejrůznější životní proměny, není divu, že mnoho žen začnou prsa trápit. Co všechno má tedy vliv na tvar poprsí a jak lze situaci řešit?
Nelítostné geny
Je to tak – prsa často začnou růst do neestetického tvaru už v pubertě, během vývoje prsní tkáně. Často se objevují asymetrie ve velikosti a tvaru nejen samotných prsou, ale i dvorců, nebo nejrůznější atypie, z nichž nejčastější jsou prsa tubulovitá (tzv. hyperplazie). V takovém případě se jedná o nedostatečné vyvinutí prsní tkáně do šířky, přičemž prsa získávají tubulovitý tvar, který se může zužovat nebo rozšiřovat v jednotlivých částech, vysvětluje MUDr. Miroslav Veliký, plastický chirurg kliniky Mediestetik. Výsledkem je ale bohužel vždy protáhlý a povislý tvar prsou, který ženy samy na sobě vnímají pochopitelně velmi intenzivně.
A když začne tělo tvarovat sám život…
Tady je příroda spravedlivější, dříve nebo později nás to čeká všechny. Začne to těhotenstvím a kojením, kdy se nejprve prsa výrazně zvětší společně s rostoucí prsní žlázou a tukovými vrstvami. Ty se po ukončení kojení vrátí zpět do původních velikostí, okolní tkáně a kůže ale bohužel často nemají dostatek elasticity, aby tak učinily taky. V podstatě podobný proces se týká i výrazného kolísání tělesné váhy, kdy krom změn v tukových vrstvách dochází následně k optickému zhoršení kvality kůže a vzniku strií – tzv. pajizévek.
Těhotenství, hubnutí, přibírání – ať už v jakémkoli pořadí, čas pořád běží a nikdo z nás ho neumí zastavit. S přibývajícími roky a ubývajícími kolagenovými vlákny kůže postupně přichází o svou pružnost. Všechny změny se proto do kůže, chtě nechtě, propisují. „Prvními známkami stárnutí a prověšování prsou jsou vyhublé horní kvadranty (oblast nad dvorci),“ dodává Dr. Veliký. Není divu, že ženy v takových případech uvažují o modelaci nebo zvětšení prsou.
Co s tím?
Hlavně nevěšet hlavu, netrápit se a neskrývat se. Řešení problémů tohoto druhu je dnes již běžnou součástí estetické medicíny. Doba pokročila mílovými kroky – moderní technologie a materiály i počty výkonů v oblasti plastické chirurgie dělají z modelací a operací prsou obecně poměrně rutinní záležitost, která ale může pacientkám výrazně změnit a zlepšit kvalitu života.
Modelace prsou neboli tzv. mastopexe je dvojího druhu:
· Mastopexe bez redukce (bez zmenšení objemu)
V tomto případě chirurg odebere nadbytek kožního kabátku prsu a posune tkáně bradavky, dvorce a vnitřních tkání prsů směrem nahoru, čímž se povolený prs zavěsí a upraví se jeho tvar.
· Mastopexe s redukcí (se zmenšením objemu)
S kožním nadbytkem chirurg navíc dle potřeby ubírá část mléčné žlázy a tukové tkáně. Kromě úpravy tvaru prsů dochází ke zmenšení jejich velikosti, případně korekci asymetrie velikosti nebo nestejnoměrného poklesu.
Na co si dát pozor
Jedná se skutečně o zákrok běžný, to ale neznamená, že není třeba obezřetnosti tak, jako ve všech oblastech medicíny. Výběr specialisty s dobrými referencemi je právě u operací prsou zásadní. „Ženy si většinou v tomto ohledu nelžou a naopak si rády poradí,“ poznamenává s úsměvem Dr. Veliký, který má sám portfolio bohaté na spokojené pacientky.
Podle něj je důležitá zejména úvodní osobní konzultace – lékař by měl zhodnotit stávající stav tkáně, pacientčiny proporce i její přání a preference. Stejně tak by ji měl seznámit se všemi možnými metodami a možnostmi řešení tak, aby výsledné rozhodnutí bylo plně na pacientce.
Už se samotným rozhodnutím dojde k úlevě. Problém se začíná řešit a žena ví, že se blíží doba, kdy se nebude stydět svléct do plavek. Právě teď takové období nastává. Chladnější počasí a pomalejší životní rytmus totiž svědčí rekonvalescenci. Do příští sezony jste znovu fit – a navíc šťastnější a sebevědomější.