Krásy České republiky aneb Kam jste se možná ještě nepodívali

Každý čas od času dojde k poznatku, že Česká republika je krásná zem a jistě stojí spousta míst za návštěvu i hlubší prozkoumání. Stejně, jako každé jiné místo, i Praha má své skryté tajemství.  Pokud přemýšlíte nad netradičním výletem po Praze, můžete se podívat třeba i na tato místa a ozvláštnit tak svou procházku.

 

Prvorepubliková plovárna

Naleznout jí můžete na pravém břehu Vltavy v Pražských Hlubočepích. Dříve opuštěný lom byl v 30 letech 20 století využit pro svůj terén a následně se prohloubil. Koupaliště sloužilo jako první český stadion pro sportovní plavání. Sloužilo tak až do roku 1955, kdy se zrušil jeho provoz a areál začal chátrat. Stejně jako v době výstavby je jeho největší dominantou vysoký betonový skokanský můstek, který byl objetí vandalu a tak je již nepřístupný. Dnes se tak místo dětského povyku rozléhají areálem jen zvuky divokých ptáku a občasných návštěvníku, jenž se musí prodírat džunglí rostlin.

 

Barrandovské terasy

Opuštěnou budovu hotelu a restaurace lze najít kousek od plovárny. Jednalo se totiž o propojený komplex. Restaurace byla postavena podle americké předlohy takzvaného útesového domu a postavena byla za pouhých 6 měsíců. Později se začali k budově připojovat další stavby tenisových kurtů, hřišť, plovárny a nakonec i baru. Jako další stavba přibyly Barrandovské filmové ateliéry. Sláva Barrandovských teras stoupala, a tak bylo na denním pořádku, že jste zde mohli potkat hvězdy stříbrného plátna, nebo dokonce i našeho prvního prezidenta. Bohužel s příchodem nacistů, kteří vystřídali českou smetánku, začala upadat i sláva teras.  Po konci 2. světové války se komplex stal národním majetkem. O areál byl čím dál menší zájem, až se začaly uzavírat jednotlivé části. V roce 1992 byl navrácen původním majitelům, bratrům Havlovým.  Za definitivní konec by se dal považovat rok 1997, kdy se uzavřela i restaurace.

 

Výbava správného turisty

Cíl je jistě první z bodů, které je potřeba stanovit předtím, na výlet vyrazíte. S ohledem na počasí, délku trasy i způsob dopravy a program celého výletu, je třeba zvážit a naplánovat vše, co je třeba sbalit. Od proviantu až po ochranu před počasím – teplé oblečení, nepromokavé oblečení, ale třeba i opalovací krém. Mějte i na paměti malou lékárničku, zvláště pak, pokud plánujete výlet s dětmi. Základem by měly být náplasti a také léky, zmírňující alergické reakce, které mohou být způsobeny neplánovanou zkratkou přes louku, nebo štípnutí hmyzem.

 

Myslíte na svůj žaludek, myslete i na svá záda

Svačinu či zastávky ve vhodných restauracích plánujeme ihned a automaticky. Ruku na srdce, kolik z nás věnuje stejnou pozornost tomu, do jakého zavazadla sbalíme vše potřebné? Kabelka, vak na záda, plátěná taška? Nejideálnějším pomocníkem pro vaše výlety bude stabilní a kvalitní batoh pro zdravé a pohodlné nošení, kde si můžete uložit veškeré své cennosti. K výběru toho pravého vám postačí pár ukazatelů – bederní a hrudní pás, zpevněná záda, možnost nastavení délky ramenních popruhů a reflexní prvky. K doplnění energie pak může sloužit svačina zabalená do svačinového boxu. V případě nepříznivého počasí vám může posloužit třeba i termoska s dobrým horkým nápojem.

Období výletů a procházek může být zdánlivě v nedohlednu, ale při správné výbavě si poznávání nových míst a pohyb s přáteli či rodinou na čerstvém vzduchu, nemusíte odpírat ani v zimních měsících. Stačí jen vhodně přizpůsobit cíl výletu a obsah batohu.