
Kybernetická bezpečnost cloudu: Jak zabezpečit firemní data?
Firemní data i programy se postupně přestěhovaly do cloudu a spolu s výhodami, jako je flexibilita a skvělá dostupnost, přišla i nová generace bezpečnostních hrozeb. Jak to tak bývá, akce vyvolává reakci a hackeři zdokonalují techniky útoků na cloudová úložiště. Jak tedy posílit IT bezpečnost, aby firma nečelila úniku dat a poškození těžce budované důvěry zákazníků?
Cloud přitahuje současné hackery jako magnet. Podle údajů společnosti StationX v roce 2023 celých 82 % narušení bezpečnosti dat zahrnovalo i data uložená v cloudu.
IT rizika spojená s cloudem vycházejí především z komplexnosti těchto systémů a sdílené odpovědnosti za bezpečnost. Poskytovatelé cloudových služeb sice zabezpečují infrastrukturu, ale zodpovědnost za nastavení přístupových práv, šifrování vlastních dat a monitoring aktivit už může v některých případech ležet na bedrech klienta. Právě v této oblasti většinou vzniká nejvíce bezpečnostních mezer.
Zajímá vás, které cloudové řešení je pro vás to pravé? Podívejte se na více zde.
Největší hrozby pro firemní data v cloudu
- Krádež přihlašovacích údajů: phishingové útoky zaměřené na získání firemních přihlašovacích údajů představují jednu z nejčastějších cest, jak se dostat k datům z cloudového úložiště. Útočníci se přitom stále zdokonalují a jejich podvodné zprávy mnohdy projdou i přes zaměstnance, kteří mají o této metodě povědomí.
- Nedostatečná kontrola přístupů: mnoho firem chybuje v nastavení přístupových práv. Zaměstnanci často mají až příliš rozsáhlá oprávnění, která nekorespondují s jejich pracovními povinnostmi. To zbytečně zvyšuje riziko zneužití dat v případě kompromitace jejich účtu.
- Nezabezpečená rozhraní API: integrační body mezi aplikacemi a cloudovým úložištěm patří mezi nejzranitelnější místa. Nedostatečně zabezpečené API vytváří zadní vrátka, kterými útočníci pronikají k citlivým informacím.
- Úniky dat vinou samotných poskytovatelů: ani ti největší poskytovatelé cloudových služeb nejsou vůči bezpečnostním incidentům imunní. Únik dat způsobený chybou poskytovatele ale nebývá tak častý, a dokonce mnohdy (dle konkrétní SLA) neznamená, že za něj klient nenese žádnou odpovědnost – například správné šifrování dat následky takových incidentů výrazně zmírní.
- Shadow IT: zaměstnanci často pro firemní úkoly využívají neschválené cloudové služby, čímž vytváří skrytou IT infrastrukturu mimo kontrolu bezpečnostních týmů. Tento fenomén není radno podceňovat, protože kvůli němu firemní data opouštějí zabezpečené prostředí.
Jak na efektivní zabezpečení dat v cloudu?
Řádná kybernetická bezpečnost u cloudu vyžaduje ze strany firmy několikastupňovou ochranu a pochopení specifik cloudových technologií:
- Šifrování: data se měla šifrovat jak při přenosu, tak při uložení.
- Vícefaktorová autentizace (MFA): určitě je důležité zavést pro všechny uživatele s přístupem k cloudovým službám MFA. Tato jednoduchá, ale vysoce účinná metoda zabrání útočníkům v přístupu i při nechtěném prozrazení hesla. Podle studie2 z roku 2023 implementace MFA snížila v době výzkumu riziko kompromitace účtů o 99,9 %.
- Pravidelný audit přístupových práv: přístupová práva přidělujte podle principu nejnižších oprávnění (uživatel nebo systém má přístup pouze k těm zdrojům, datům a funkcím, které nezbytně potřebuje pro vykonávání své práce – nic víc) a pravidelně je kontrolujte.
- Monitoring: průběžný monitoring vám pomůžou odhalit potenciální bezpečnostní incidenty hned v raném stadiu – dřív, než způsobí vážné škody.
Pár slov závěrem
Na závěr je vhodné říct, že žádné technické řešení samo o sobě nezajistí bezpečnost. Důležité je vědět, co od cloudu očekáváte, jaké máte povinnosti a jak efektivně nastavit bezpečnostní procesy v celé vaší společnosti. Mezi to nejdůležitější, co může každá firma pro ochranu svých dat udělat, patří odpovědný přístup, pravidelná kontrola a školení zaměstnanců.
Zdroj obrázka: NicoElNino / stock.adobe.com