MÁME PRO VÁS PĚT CHYTRÝCH KROKŮ, JAK VYBRAT ODSAVAČE PAR
Kuchyň která nemá digestoř je jako hrnec bez dobře padnoucí poklice. Kvalitní odsavač par eliminuje veškeré nepříjemné výpary a pachy při vaření a zároveň předchází tvorbě plísní. Existuje však nespočet různých druhů, které se mezi sebou výrazně liší. Poradíme vám, jak vybrat tu správnou digestoř, šitou na míru vašemu kulinářskému koutu.
Hlavním úkolem dobré digestoře je bezesporu odsávání pachů a vlhkosti z vaší kuchyně. Správný odsavač par pohlcuje také mastnotu, která při vaření spolu s kuchyňskými výpary uniká z hrnců. Pokud vás tedy trápí lepkavé povrchy stěn, spotřebičů a skříněk či nežádoucí vlhkost, která způsobuje plísně, je čas se poohlédnout po vhodné digestoři. Jak ale vybírat, když se v problematice nevyznáte?
1. Vhodný typ odsávání
Většina moderních digestoří dnes již umožňuje nejen odtah nežádoucí páry mimo obytný prostor, ale také recirkulaci vzduchu. Odsavače s funkcí recirkulace (čištění vzduchu přes filtr) se využívají hlavně v prostorách bytových a panelových domů bez možností vyvedení páry ven z domu. Naopak odtahové digestoře umístíme tam, kde je komín, ventilační šachta nebo odtahové potrubí je.
2. Druh digestoře
* Nejvyhledávanějším typem jsou jasně komínové digestoře. Představují
výrazný designový prvek místnosti a mohou předurčit styl, v duchu do kterého budete kuchyni stavět. Už dávno neplatí, že se hodí jen do velkých místností. Např. typ MORA OV 680 G v elegantním černo-nerezovém provedení, snadno umístíte i do velmi malých prostor. Díky zkosené přední části s důmyslně řešeným prostorem pro hlavu, digestoř zaručuje bezproblémovou práci pod ní.
Nadchne vás jistě i moderní dotykové ovládání s řadou mnoha užitečných funkcí, jako je např. extra funkce 24 h, která se postará o automatické čištění vzduchu v místnosti po dobu 5 minut, třeba každou hodinu. Což se hodí obzvláště když cestujete na delší dobu pryč. Máte-li velkou kuchyň nebojte se prostorově vyjádřit. Krásným příkladem velké, ale elegantně řešené komínové digestoře je model OV 880 G, který bezpochyby moderní prostory zcela ozvláštní. Podobně jako předešlý typ vyniká svým designem zkosené stěny, výkonem 607 m³/h či mnoha inteligentními funkcemi.
* Vaříte-li rádi v prostoru určitě vsaďte na typ tzv. ostrůvkové digestoře. Ta se umisťuje nad varný ostrůvek v místnosti a jednoznačně bude výrazným ozdobným prvkem uprostřed vaší krásné kuchyně. Okouzlit by vás mohla například naše ostrůvková digestoř MORA OO 463 X s působivým protáhlým tvarem a možností, programování délky odsávání s praktickou funkcí TIMER. Umožňuje odtah i vnitřní cirkulaci vzduchu a pořádkumilovné duše jistě potěší možností mýt kovové tukové filtry v myčce a tím udržovat odsavač ve zcela perfektním stavu.
* Do kuchyní, kde není moc prostoru je ideálním řešením podstavná digestoř, ta se totiž instaluje pod jednu z kuchyňských skříněk a ušetří vám velké množství místa. Odsavač par MORA OP 622 X vám nabízí různé druhy odtahu. Můžete ho použít variabilně se zadním odtahem či horním odtahem a dva motory zajišťují silný výkon. Tento druh sice není tak výkonný jako výše zmíněné odsavače par, ale menší nebo střední kuchyni její výkon naprosto postačí.
* Patříte-li k minimalistům, jistě vás okouzlí typ tzv. vestavné digestoře, za zmínku stojí model MORA OT 911 X, který dokonale splyne s kuchyňskou skříňkou a je tedy na první pohled skoro neviditelná.
3. Výkon
Tady platí jednoduché pravidlo – čím větší máte kuchyň, tím větší by měl být výkon digestoře. Odsavače par by měla být schopná během jedné hodiny vyměnit vzduch v celé místnosti až 5x či 6x. Výkon adekvátního spotřebiče pro vaši kuchyň pak spočítáte velice jednoduše a to vzorcem: délka jedné strany místnosti x délka druhé strany místnosti x výška místnosti x násobek výměny vzduchu za hodinu (tedy 5x).
4. Hlučnost
Mezi nejtišší odsavače par řadíme bezesporu ty odsávací komínové. Neumožňuje-li vám ale dispozice vaší kuchyně odtah, spokojit se budete muset i s trochu hlučnější variantou. Hlučnost se pak označuje zkratkou dBA , čím nižší dBA je, tím je samozřejmě odsavač par tišší.
5. Investice
Podstavné a vestavné digestoře můžete pořídit již od 2000 Kč, dražší jsou pak všechny ostatní varianty, které pořídíte s ohledem na jejich výkon od 6000 Kč. Samozřejmě, že si ale můžete i dopřát vysoce elegantní designové odsavače par, které vás přijdou i na několik desítek tisíc.
Teď už snad máte veškeré informace, které by vám váš výběr digestoře měly usnadnit. Pokud ale stále tápete, vyhledejte některého z prodejců odsavačů par MORA rádi a ochotně Vám pomohou zvolit pro vás správný typ digestoře.
MORA. Plná života od 1825. Více www.mora.cz