Materiály a zboží které chybí na trhu
Mnohá průmyslová odvětví se v současnosti potýkají s nedostatkem surovin, ve skladech chybí rozrůstající se seznam materiálů, ale i zboží.
Uplynulé období pandemie by nahrávalo myšlence, že tento nedostatek byl způsoben právě situací v uplynulém roce. Nicméně již předtím, kolem roku 2018 se začalo vážně diskutovat o nedostatku stavebních materiálů. Postupně začaly chybět cihly a panely, ale například i izolace a stavební sklo.
Větší developerské firmy mají většinou nasmlouvané zboží dopředu, takže problematickou situaci musely řešit spíše menší firmy a soukromé osoby.
Jednalo se o důsledky krize, která započala po roce 2009 a v jejímž důsledku jen v České republice odešlo z oboru přes 60 tisíc pracovníků.
Stavebnictví překvapivě zažívá růst
Navzdory realitě se v některých oborech stále daří. Přestože vypuknutí koronavirové pandemie zcela zastavilo činnost některých odvětví, jako například hotelnictví a restaurační provozy, jiné obory, jako právě stavebnictví, pokračovaly ve své činnosti. Důvodem byla individuální poptávka, kdy lidé přestali chodit do kanceláří, pracovali z domova a využili uplynulý rok k rekonstrukcím v bytech i domech. A dále investice a pobídky ze strany státu k realizaci a dokončení mnoha větších zakázek.
Zároveň však byla omezena či zcela zastavena doprava materiálu a zboží a dodavatelské řetězce značně ochromeny. Je jisté, že fungovat a vyrábět ze zásob není dlouhodobě možné.
A netýká se to pouze stavebnictví. Průmyslníky trápí tento bezprecedentní nedostatek surovin napříč celou materiálovou škálou i obory.
Které materiály jsou nedostatkové?
Chybí například ocel na výrobu plechů, trubek, tyčí a dalších produktů jako jsou ocelové rámy nebo regály. Chybí další kovy například měď, zinek a hliník, jejichž ceny jdou raketově nahoru. Některé suroviny zdražily o desítky až stovky procent a některé mizí z trhu docela.
Nejsou čipy a to trápí výrobce v automobilovém průmyslu, stejně jako další v oborech informatiky. Jiné obory hlásí nedostatek plastů, termoplastů i různých granulátů…
A čím to všechno začalo? Bylo by snadné veškeré příčiny hledat v pandemii covidu, která zcela jistě rozkolísala trh skrze výpadky výroby, ale připojila se i řada dalších ran osudu. Hovoří-li se nyní o nevídané globální krizi, je zcela evidentní, že vše je ovlivněno celosvětově. Například extrémní mrazy v americkém Texasu ochromily těžbu ropy a navázanou výrobu plastů, březnový požár v japonské továrně na polovodiče zase prohloubil krizi okolo nedostatku čipů.
Problémy ropného průmyslu v Texasu ovlivňují gumárenství, ještě zásadnější je to u plastových granulátů, kam se nyní promítly dopady pandemií ochromené letecké dopravy, protože granulát se vyrábí jako vedlejší produkt výroby leteckého benzinu.
Dřevo jsme měli, ale prodali
Nárůst cen se netýká pouze kovů a plastů, zdražuje také dřevo. Ironií osudu je, že právě Česko má za sebou, pokud jde o objem vytěženého dřeva, vůbec nejlepší rok v celé své historii. Podle Českého statistického úřadu se loni vytěžilo téměř 36 milionů kubíků dřeva, tedy cca od 10 procent víc než v roce 2019, který byl do té doby rekordní. Ovšem značná část produkce směřovala do zahraničí a tím hrozí aktuálně spíše nedostatek této suroviny.
Globální poptávce dominují zejména Spojené státy, kde se díky přísunu peněz od vlády a levným hypotékám renovuje a buduje o sto šest a ceny surovin a zejména dřeva zde prudce vzrostly. Hledají tak dodavatele, kde se dá, hlavně v Evropě.
U nás docházelo v důsledku kůrovcové kalamity téměř k přetěžování dřeva. Především měkká kulatina z jehličnanů byla velmi levná. Lehký a ohebný materiál ze smrků, jedlí a borovic slouží především pro konstrukci dřevostaveb, ale také oken, dveří či schodů. Nicméně se zdá, že i tyto zásoby dřeva jsou už minulostí, prakticky vše už je zpracované.
Nedostatkem dřeva přitom netrpí jen český trh. Problémy hlásí kupříkladu slovenské firmy, které dřevo často kupují zpracované od německých a rakouských firem.
Němečtí výrobci palet zase nedávno varovali, že pokud se situace nezmění, nedokážou dodávat dostatek výrobků. Nespolehlivostí dodávek v této oblasti trpí pochopitelně výrobci veškerého, tedy i kancelářského nábytku, jelikož jim chybí prakticky veškerý materiál.
Evropským problémům na tomto poli nepomůže ani postoj tradičního velkého dodavatele Ruska, jež hodlá svým dřevem zásobovat především domácí trh. Od příštího roku nebude nezpracované a pouze částečně zpracované dřevo vyvážet, aby podnítilo rozvoj místního průmyslu.
Je tedy zřejmé, že určité důsledky předchozí finanční krize vyplavaly na povrch v době, kdy čelíme další globální ekonomické hrozbě. V něčem boj s covidem připomíná poválečnou rekonstrukci ekonomiky. Po válce taky bývá nabídková kapacita výrazně omezená a my na trhu zažíváme podobnou situaci.