Návrat české ekonomiky do stavu před vypuknutím pandemie koronaviru ještě chvíli potrvá, předpovídají odborníci

Dopady pandemie koronaviru na českou ekonomiku jsou stále hmatatelné a můžeme je pozorovat na každém kroku. A to i přesto, že se na první pohled může zdát, že se svět vrací do zajetých kolejí. Dle odborníků bude však propad české ekonomiky pátý největší na světě.

Český hrubý domácí produkt totiž dle odhadů Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj poklesne o 9,6 % a ekonomického oživení se dočkáme až v letech 2021 a 2022. To však pouze za předpokladu, že nepřijde druhá vlna šíření nákazy covidem-19. Ta je ale dle epidemiologů velmi pravděpodobná, což před pár dny ostatně uvedl i přední český epidemiolog Roman Prymula v pořadu Interview ČT24. Ten se zároveň domnívá, že nebude možné přijmout stejná restriktivní opatření, ke kterým se vláda uchýlila v březnu na počátku pandemie, ekonomika by to dle něj nevydržela.

Stejné stanovisko zaujímají i finanční analytici, kteří mohli z prvních řad sledovat obrovské propady na burzách. Ty nám mohou připomínat finanční krizi z roku 2008. „Finanční krizi z roku 2008 si, co do dopadů, můžeme pamatovat obdobně. Je mezi nimi ale jeden podstatný rozdíl. Krize z roku 2008, a poté z let 2011 a 2013, způsobila to, že centrální banky začaly používat nástroje, které byly dříve naprosto bezprecedentní. Jedná se především o kvantitativní uvolňování, ale i záporné sazby. Nastartování programů a pomoc bankám byla kontroverzní témata a trvalo dlouho, než se vůbec podařilo vše uspořádat. Na počátku současné krize se však prakticky všichni shodli, že je třeba trhům pomoci a obrovské objemy peněz byly uvolňovány domácnostem a firmám téměř ihned. Díky tomu se trh od reálné ekonomiky odpojil a začalo se předvídat, že by se situace mohla stabilizovat,“ říká Jaroslav Brychta, hlavní analytik  brokerské společnosti XTB.

Ten zároveň ale upozorňuje, že aktuální situace, ač riziková, nahrává nováčkům v tradingu. „V současnosti zažíváme rekordní nárůst akcií a trhy jsou extrémně volatilní. Tento trend zároveň ještě nějakou chvíli potrvá, čímž se svět obchodu otevírá i těm, kteří dříve se vstupem do tradingu váhali.“

Přestože je tak před námi spoustu neznámých a budoucnost české ekonomiky není vytesána do kamene, občasní či noví investoři mají jedinečnou příležitost, aby se vrhli do obchodování. „Na našich obchodních účtech evidujeme násobně větší aktivitu a daleko větší zájem registrujeme právě u těch klientů, kteří delší dobu neobchodovali nebo u těch, kteří obchodují jen příležitostně. Tento trend je logický, dává totiž lidem příležitost vstoupit na trh na správné ceně,“ vysvětluje Brychta.

Jak by ale měli nováčci v tradingu postupovat? „Na počátku tradingu doporučuji vložit jen takový kapitál, o který jsou lidé ochotni přijít. Propady trhu jsou totiž reálnou hrozbou a velká ztráta by je mohla odradit od dalšího obchodování a ochudit o budoucí zisky. Vhodné je taktéž zaměřit se jen na několik instrumentů a důležité je nevnímat trading jako investici s okamžitou návratností, ta totiž může přijít až za nějakou dobu. Ziskový trading také závisí na striktním dodržování předem stanovených pravidel. Investoři by si tak měli utvořit vlastní procesy a obchodní pravidla, jejichž dodržování je naučí rozpoznávat a reagovat na určité tržní situace. Pokud tedy s tradingem začínáte, doporučuji si sestavit obchodní pravidla a těm věnovat čas a trpělivost. A jestliže tato pravidla fungují, měli byste jim věřit a držet se jich, spíše než netrpělivě skákat z jedné strategie na druhou,“ uzavírá Jaroslav Brychta za společnost XTB.