Nejčastěji urologické zákroky

Přestože muži a ženy sdílejí podobné urologické problémy, jako jsou infekce močových cest a ledvinové kameny, některé poruchy jsou pro muže jedinečné. V následujících řádcích si přiblížíme nejčastěji mužské nemoci a urologické zákroky, které se podstupují, když muž navštíví urologa. Před samotným zákrokem, je totiž třeba často provést magnetickou rezonanci nebo RTG vyšetření.

 

Prostatitida

Prostatitida je zánět prostaty a je nejčastější poruchou prostaty u mužů mladších 50 let. Bakteriální infekce někdy způsobuje prostatitidu, ale příčina často není známa. Primární příznaky jsou bolest, pálení při močení nebo ejakulaci a také naléhavost močení a zvýšená frekvence močení.

 

Rakovina prostaty

Rakovina prostaty je nejčastějším typem rakoviny u mužů. Většina onemocnění je detekována ve velmi časných stádiích s použitím testu PSA (prostatický specifický antigen), kdy je prognóza úspěšné léčby dobrá.

 

Vasektomie

Vasektomie je postup, při kterém dvě trubice, které přenášejí spermie ze dvou varlat do močového traktu, jsou chirurgicky změněny, takže spermie nemohou procházet a být tak schopné pro oplodnění vajíčka ženy během sexuálního styku. Pro páry, které se rozhodly, že už nechtějí děti, je provedení vasektomie nejbezpečnější a nejjednodušší formou chirurgické sterilizace. Zatímco v mnoha případech je reverzibilní, vasektomie se považuje za stálou formu kontroly porodnosti.

Vasektomie je v podstatě bezbolestný zákrok, který se provádí při lokální anestezii. Doba trvání zákroku je přibližně 45 minut.

 

Obřízka

Obřízka je chirurgické odstranění předkožky, což je pokožka pokrývající špičku penisu. Obřízka je běžná ve Spojených státech a v částech Afriky a na Středním východě, ale méně častá v Evropě a některých dalších zemích. Postup se obvykle provádí na novorozencích z osobních nebo náboženských důvodů. Obřízka u starších dětí a dospělých může být také provedena ze stejných důvodů. Navíc starší děti nebo dospělí mohou potřebovat obřízku na léčení některých chorob, včetně:

balanopotitídy (zánět hrotu a předkožky penisu)

fimózy (neschopnost zatáhnout předkožku)

parafimózy (když se předkožka odtáhne a nedá se vrátit do původní polohy)