Největší chybou při cvičení je hodina na běžeckém pásu, říká profesor Luiz Carnevali
Přemýšleli jste někdy nad tím, proč ne a ne zhubnout? Trávíte hodiny týdně v posilovně a nevidíte požadované výsledky? Nerozumíte tomu, proč vaše tělo na určité potraviny a cviky reaguje tak, jak reaguje? Na tyto a další otázky spojené s cvičením a zdravým životním stylem jsme se zeptali odborníka na nutrigenomiku Luize Carnevaliho, který do České republiky zavítal v rámci své spolupráce se společností ValensFit.
Pane Carnevali, řekněte nám něco o sobě. Svá studia jste začínal v oboru tělesná výchova, následně jste se přesunul k buněčné a molekulární biologii a poté jste se začal zajímat o genetiku a nutrigenomiku. Jak jste se k tomu dostal?
Tělesnou výchovu jsem začal studovat již před dvaceti lety a poté jsem se zajímal o biologii a biochemii. Ale čím více jsem studoval, tím více jsem si uvědomoval, že vše leží v genetice. Proč lidé chodí například do posilovny? Aby stimulovali své geny, to je celé. Tělesná výchova tedy vede přímo ke genetice. Nic vám totiž nedá tak kompletní informace jako genetika. Díky ní dokážete určit prakticky cokoli. To je také jeden z důvodů, proč jsme se s ValensFit rozhodli spolupracovat. Genetika nejsou domněnky, genetika jsou fakta.
Vy tedy tvrdíte, respektive nutrigenomika tvrdí, že pokud budeme znát svůj genetický kód a naučíme-li se s ním pracovat, budeme daleko úspěšnější v redukci váhy a ve zlepšení fyzického výkonu?
Pokusím se to vysvětlit velmi stručně. Cvičením ve své podstatě nebudujeme svalovou hmotu, ale stimulujeme naše tělo. Proto se výsledky cvičení dostaví vždy až při odpočinku. To je doba, kdy se svaly regenerují. Ale proč je to takto? Protože cvičením vlastně stimulujeme určitou skupinu genů. Pokud cvičíte správně, dochází ke smršťování svalů a geny jsou stimulovány tak, aby produkovaly určité enzymy, hormony, nebo např. železo vázající proteiny. A jak do toho zasahuje výživa? Správnou a cvičením vytvoříme jakousi synergii, abychom dosáhli lepších výsledků.
Co je tedy podle vás nejčastější chyba, které se lidé při cvičení dopouštějí?
To je jednoduché. Hodina na běžeckém páse. Dám vám příklad, pokud si dáte dvojitý hamburger s hranolky z fast foodu, přijmete alespoň 800 kalorií. Abyste je ale spálili, museli byste běžet 2 hodiny a 20 minut. A to mluvíme pouze o pálení kalorií. Cvičení ale nemá pálit kalorie, cvičení má krátkodobě narušit rovnováhu. A když toho docílíte, stimulujete vaše geny, aby spolupracovaly. Pálíte-li kalorie, trvá to hodinu, dvě. Váš den má ale dvacet čtyři hodin. Cvičením tedy musíte donutit tělo, aby reagovalo na trénink, který jste podstoupili.
A jaký je v tom případě Váš názor na HIIT? Tento druh cvičení by totiž měl v těle způsobit přesně to, co popisujete. To, aby tělo následujících 24 hodin reagovalo na trénink a pálilo tuky. Je to pravda?
Je to pravda. Nemůžete však čekat, že si jednou zacvičíte HIIT a celý den budete pálit všechny tuky. Aby to fungovalo, musíte vytvořit chronickou adaptaci. Přestože za hodinu na páse spálíte 400 kalorií a při HIIT cvičení jich spálíte jen 300, HIIT je daleko efektivnější, jelikož tělo na něj odpoví zvýšenou produkcí enzymů. Z dlouhodobého hlediska, pokud vše děláte správně, si navýšíte klidový metabolismus a poté se nejedná o 24 hodin, kdy byste měli pálit tuk, ale o celý život. Pravděpodobně znáte Emila Zátopka. To byl první člověk na světě, který při tréninku cvičil HIIT. Jeho výsledky asi nemusím zmiňovat.
Většina lidí, kteří kdy drželi dietu nebo chtěli pomocí sportu zhubnout o pár kilogramů, se následně potýkali s úskalím jo-jo efektu. Lze opětovnému nabytí váhy předejít, budeme-li umět pracovat s naší genetickou informací?
Největší chybou je to, že se lidé zaměřují na kalorie. Pokud jste někdy byli na běžeckém pásu, jistě jste si všimli obrazovky, která nám kromě uběhnuté vzdálenosti a času ukazuje také spálené kalorie. Toto číslo bude stejné, bude-li na jednom páse padesátikilová dívka a na páse druhém dívka devadesátikilová. To je samozřejmě nesmysl, takhle to nefunguje. Nezáleží na kaloriích. Zaleží na tom, jak dokážete stimulovat váš metabolismus na základě vašich genů. Genotyp je informace, kterou máte v sobě. Informace, která se nemění. Pro to, abyste dosáhli nejlepších výsledků, tedy tuto informaci musíte znát a musíte s ní umět pracovat. Díky ní se dozvíte, jak reagujete na určité potraviny, které cvičení je pro vás nejlepší a jak se vyvarovat opětovnému nabytí váhy. Proto důvěřuji tomu, co ValensFit dělá a co lidem nabízí. Nejde o žádné smyšlené závěry, jde o vědu.
Přibližme si tedy, jak ValensFit program funguje. Klient u vás podstoupí testy, které posíláte do Spojených států. Tam udělají rozbor a posílají výsledky zpět sem, kde s nimi pracují odborníci ve ValensFit. Plánujete v budoucnu spolupracovat s nějakou laboratoří v Evropě? Nebo proč právě USA?
Hlavní důvod je ten, že laboratoř v USA, s kterou spolupracujeme, poskytuje nejkompletnější informace. Nedá nám odpovědi jen na nějaké otázky, dá nám odpovědi na všechny otázky ohledně výživy a cvičení. Pro naše klienty chceme to nejlepší z oboru a tím tato laboratoř je.
Vy sám jste se v USA pohyboval, řečnil jste tam na několika konferencích. Viděl jste nějaký zásadní rozdíl v přístupu ke cvičení mezi Spojenými státy a Evropou?
Samozřejmě. V České republice, v Německu, i u nás v Brazílii máme spoustu odborníků, tělesnou výchovu v těchto zemích studujeme. V Americe toto nefunguje tak dobře. Můžete u nich vidět například velkou zálibu v HIIT cvičení, avšak ne z odborného úhlu pohledu, ale spíše z komerčního úhlu pohledu. Garantuji vám, že to, co vidíte v televizi, není HIIT. Cokoli, co má více jak 20 minut, není HIIT.
Co je tedy ten zásadní rozdíl, který nabízí ValensFit oproti ostatním trenérům, poradcům apod.? Proč by lidé měli investovat své peníze do tohoto programu?
Proč? Protože kdyby měli ty znalosti, které mají odborníci ValensFit a kdyby věděli, jak je využít, už dávno by to udělali. Každý, kdo rozumí biologii a genetice, vám řekne to samé. Naše DNA se nemění. Musíme se mu tedy přizpůsobit, chceme-li dosáhnout kýžených výsledků. ValensFit nenabízí řešení na měsíc, na rok ani na pět let. Naučí vás pracovat s informacemi, které vám zaručí kvalitní celý život.