Neotálejte s vyšetřením srdce! Kvalitní zdravotnické přístroje odhalí i skryté srdeční vady.

Zadýcháváte se nebo vám brní levá ruka? I toto mohou být příznaky skrytých problémů se srdcem. Díky moderním lékařským přístrojům je možné zjistit srdeční onemocnění včas.

Neradi chodíte k doktorovi nebo si myslíte, že se vás problémy se srdcem netýkají? Podle Českého statistického úřadu, který v listopadu 2016 zveřejnil statistiku Na co Češi nejčastěji umírají, sice za posledních deset let počet úmrtí spojených s nemocemi srdce a cév poklesl, tato onemocnění však zůstávají hlavní příčinou smrti v České republice. Na problémy oběhového soustavy připadá téměř polovina všech úmrtí, z toho nejvíce Češi umírají na ischemickou chorobu srdeční

 

Na problémy oběhové soustavy se umírá nejčastěji

Při ischemické chorobě srdeční dochází k nedostatečnému prokrvování a okysličování buněk srdce. Může způsobit i infarkt. Abyste tomu předešli, neoddalujte vyšetření u specialisty. Problémy se srdcem se totiž nemusí projevovat jen jako svíravá bolest na hrudi. Dbejte zvýšené pozornosti, pokud se rychle zadýcháte, nebo vás občas brní levá ruka nebo dokonce jazyk. Blížící se infarkt někdy může oznamovat i nevolnost.

 

Včasná diagnostika pomůže s léčbou

I když se u nás léčba infarktu za posledních deset let rapidně zlepšila, přesto se mu raději snažte předejít a raději zbystřete pozornost při každé změně vašeho zdravotního stavu. Po konzultaci s všeobecným lékařem navštivte příslušného odborníka. Zdravotnické přístroje se za poslední roky natolik vylepšily, že už je možné rozpoznat i skryté problémy včas.

1
Dlouhodobější monitoring srdce zajistí Holter. Zdroj: Medihum.cz

Specialistovi už nepomáhá jenom stetoskop, tonometr nebo klasické EKG. Mezi hojně využívané diagnostické přístroje patří i Holter. Jde o malé EKG, které člověk nosí na sobě, a které vám monitoruje srdce v delším časovém úseku, nejčastěji po dobu jednoho dne. Při diagnostice ischemické choroby srdeční pomáhá i specializované kardiologické vyšetření koronarografie. Pomocí tenké cévky vedené nejčastěji z třísel nebo z předloktí se do konorárních tepen vstříkne kontrastní látka, která lékaři ukáže, kde jsou zúžené. Díky drobnému zákroku je možné některé cévy opět roztáhnout a předejít tak infarktu. Vyhnete se tak přímé operaci srdce a vážnějším zdravotním problémům.