Oprava klíčů od auta: kdy je nutná?
Do práce, na výlety, za přáteli, na nákupy i dovolenou, všude tam jezdíme autem. Většina majitelů vozů ho používá téměř denně a stejně tak často i klíče k němu. Kdy je čas na opravu?
Přehlédnuté maličkosti
Místo pro klíče od auta má většina z nás doma někde na poličce a v práci na stole. Často je bereme nebo odkládáme v rychlosti, ne zrovna šetrně, sem tam spadnou ze stolu na zem nebo je nechtěně upustíme při odemykání auta na chodník. Pomalu je tak poškozujeme, i když na první pohled nás to třeba nenapadne. Možná nám přijde poškození klíče od auta jako drobnost, která ještě vydrží a není nutné hledat řešení hned. Malé praskliny nebo kousek ulomeného plastu z krytky klíče nevypadají jako něco, co bychom měli řešit, ale je potřeba být obezřetný. Za pár dní nám ona malá prasklina může způsobit pořádné problémy, zvlášť, pokud máme ke svému autu vystřelovací klíč. Tam pak hrozí, že klíč nepůjde schovat zpět do krytu a riskujeme jeho vylomení, nebo naopak nebude možné ho z krytu dostat a tedy nastartovat s ním auto.
Vyhnout se problémům
Poškození plastové krytky s sebou nese i další rizika, než jen špatnou manipulaci se samotným klíčem. U většiny aut je v krytu schováno mnoho dalších informací, jako je třeba čip k imobilizéru neb o dálkové ovládání centrálního zamykání. I malé poškození tak může znamenat velké omezení funkcí, snížení komfortu užívání nebo zbytečné problémy. Pár dní samozřejmě s poškozenými klíči vydržíte, opravu ale není moudré odkládat dlouho, mohlo by se snadno stát, že se jednoho dne do svého auta už nedostaneme nebo se nám nepovede nastartovat. Přeprogramování imobilizéru nebo nucené odemčení vozu nás pak vyjde mnohem dráž, než by stála oprava klíčů.
Jednou za čas, i když se ke svým klíčům chováte pěkně, si je prohlédněte a zkontrolujte, že je vše v pořádku. Oprava krytu nebo jeho výměna je většinou rychle vyřešena k vaší spokojenosti.