Pan Roubal objevil krásu roubenek a rozohodl se o ni podělit

Staronový způsob bydlení v roubenkách zažívá v současné době obrovský boom. Prim přitom hraje hlavně autentický vzhled v kombinaci s nejnovějšími technologiemi, citlivě skloubenými dohromady. Martin Roubal se stavění roubenek věnuje už řadu let a ty nejkrásnější z nich dokonce pronajímá jako luxusní apartmány v malebných Krkonoších.

Dříve bylo zcela běžné odjet každý víkend na chalupu po rodičích, opravovat ji a užívat si přírody. Volných roubenek je ale v dnešní době jako šafránu a navíc poměrně rychle podléhají zkáze. Podepisuje se na nich především rychlé sesychání a průnik vlhkosti odspodu. Dnešní roubenky ale podobnými nešvary rozhodně netrpí.

img_5349_large

Moderní roubenku od té historické na první pohled  vůbec nepoznáte

Čistokrevnou roubenku dnes kvůli její zvýšené energetické náročnosti prakticky postavit nelze. Martin Roubal proto vytváří stavby poloroubené se zděnou a roubenou částí domu. V technologické vybavenosti si ale jeho roubenky s moderními rodinnými domy rozhodně nemohou zadat. Podlahové topení nebo plně vybavená koupelna v dřevěném obložení jsou jen malou ochutnávkou toho, co je možné v tomto prostoru vytvořit.

Roubenka má stejnou životnost jako zcela běžný rodinný dům, pokud je postavena správně. Martin Roubal proto používá vyschlé převážně smrkové dřevo těžené výhradně v zimě, tedy bez mízy či zárodků plísní. V neošetřené podobě vydrží bez problémů i 60-80 let v perfektním stavu, správné péče pak prodlouží jeho životnost až na 300 let.

Všechny tyto stavby mají podezdívku, která zabrání vzlínání vlhkosti a hnití dřeva od země, stavební kapsy, které brání sesedání dřeva a případné deformaci celého objektu a moderní izolace nad krovy. Kostra roubenky vzniká v truhlářské dílně a na místě je pouze dodatečně smontována, což je účinný postup bránící pokroucení dřeva. Na střechu jsou použity betonové krytiny, vzhledem často připomínají břidlici nebo plastové popřípadě dřevěné šindele. Třešničkou na pomyslném roubenkovém dortu je potom dobový vzhled, jenž zajišťuje mimo jiné kartáčování dřeva a jeho napuštění speciálním olejovým nátěrem a nahození omítky smíchané s pískem.

img_5414_large

Každá stavba by měla mít svůj nezaměnitelný rukopis

Říká se, že není roubenka jako roubenka. V různých krajích se od sebe výrazně liší. Poznat je to hlavně na typickém tvaru a zdobení štítu a samozřejmě na vybavení interiéru. Martin Roubal navrhuje všechny roubenky sám od úplné podlahy až po strop včetně interiéru. Vychází přitom ze vzhledu starých a doposud zachovalých roubenek nebo z historických knih.

Do interiérů používá zrenovovaný historický nábytek či na míru vyrobené repliky vybavení. Ledacos mu donesou například jeho kamarádi a část předmětů také zachraňuje z bouraných domů. V historických roubenkách tak najdeme třeba historické tovární trubky, truhly, které sloužily už našim prababičkám nebo autentické nádobí. Roubenky Martina Roubala mají zkrátka svůj nezaměnitelný rukopis, který je patrný na první pohled.

12171_large

Unikátní ubytování v Krkonoších v historických kulisách

Martin Roubal zájemcům roubenky nejenom postaví, ale také i pronajme. Můžete se tak na vlastní oči přesvědčit, jak pohodlné je takové bydlení a zároveň přitom strávit překrásnou a romantickou dovolenou v Krkonoších. Momentálně zde stojí už čtyři roubenky s jeho rukopisem s poetickými názvy Chalupa Roubalka, Šípková, Ledárna a také Brusírna. Skvěle se hodí pro rodinnou dovolenou nebo firemní či přátelské odpočinkové akce. Dobově zařízené apartmány uprostřed horské přírody doplňují nejnovější moderní technologie, například vířivka, sauna či vyhřívaný bazén.

Více informací se dozvíte na webovýh stránkách www.chalupyroubal.cz, kde se můžete pokochat fotografiemi ze všech čtyřech chalup nebo si rovnou rezervovat termín svého pevně stanoveného pobytu. Neváhejte, zvláště o svátcích a prázdninách se kapacity ubytování rychle plní a bylo by škoda připravit se o tak jedinečný zážitek, jakým pobyt v nádherné historické roubence bezesporu je.