Pitný režim – jak na něj? 4 základní otázky a odpovědi

Zatímco bez jídla člověk dokáže vydržet i dlouhé týdny, bez vody může přežít maximálně dva až tři dny. Mnozí z nás si svůj pitný režim hlídají hlavně v létě,  avšak v jiná roční období mají tendenci ho zanedbávat. Doplňování tekutin je přitom životně důležité celoročně.

 

Proč?

Dehydratace ohrožuje všechny lidi bez ohledu na pohlaví či věk. Obzvlášť velký pozor si na ni však musí dávat starší osoby a malé děti, u kterých je pocit žízně obecně slabší. Následky pak na sebe nenechají dlouho čekat – únava, bolest hlavy, zácpa, nízká fyzická i duševní výkonnost nebo ztráta koncentrace patří jen k některým z nich. Vyústit často mohou i ve vážnější zdravotní komplikace, jako jsou poruchy ledvin či infekce močových cest.

 

Kolik?

Kolik byste toho měli za den vypít, záleží na mnoha faktorech. Hrubou představu si můžete utvořit jednoduchým způsobem: na každých 15 kilogramů hmotnosti by mělo připadnout asi 0,5 litru tekutin. Tento stav ovšem nastává v ideálních podmínkách, v některých situacích je však třeba pít více. Hodně totiž záleží na tělesné aktivitě, teplotě a vlhkosti prostředí, zdravotním stavu nebo třeba složení stravy.

 

Kdy?

Možná vás to překvapí, ale důležitou roli hraje kromě množství pití i jeho správné načasování. Ideální je rozvrhnout si tekutiny do celého dne, žízeň si tak na vás nepřijde. Začněte proto hned od rána, ať tělu po spánku doplníte vodu. Večer před spaním se pak už snažte pít méně, jinak strávíte noc místo v posteli na toaletě.

 

Co?

Nejlepším nápojem zůstává obyčejná čistá voda. Vylepšit si ji můžete například bylinkami nebo ovocem. Čas od času si můžete pitný režim zpestřit třeba ředěnými ovocnými a zeleninovými šťávami nebo neslazenými kvalitními sypanými čaji. Odborníci doporučují především ten ovocný, v omezené míře si můžete dopřát také zelený čaj. Opatrní buďte s bylinnými čaji, které se hodí spíše pro krátkodobé pročišťující kúry. Kromě nápojů tvoří součást pitného režimu také polévka, vodu přijímáme rovněž v ovoci a zelenině – třeba takový meloun jí obsahuje až 99%. Započítávat naopak nemůžeme mléčné nápoje, sladké limonády ani alkohol. Obezřetnost je třeba při pití kofeinových nápojů, které podporují vylučování vody z těla. Myslete na to hned při zapínání kávovaru a přichystejte si k oblíbenému moku sklenici vody, ať ztrátu tekutin doplníte. Tak na zdraví!