Poradíme vám s výběrem nového notebooku

Pokud vám již došla trpělivost s vaším starým notebookem, poohlížíte se po novém, ale tak trochu tápete, dle jakých parametrů se vlastně rozhodovat, je tento článek určen právě vám.

Jakkoli nás u notebooku zajímají vlastnosti jako přenosnost, odolnost, barva, značka, tak určujícím parametrem by rozhodně měl být výkon a samozřejmě poměr cena/výkon. Výkon notebooku je naprosto zásadní vlastnost a rozhoduje nejen o tom, jak dlouho vám notebook vydrží, ale také o tom, jaké úkony na něm budete moci provádět.

Jako první si tak určitě položte otázku, za jakým účelem notebook pořizujete a jak jej budete využívat. Bylo by totiž poněkud zbytečné investovat 35.000 Kč do nadupaného děla, když máte v úmyslu hlavně brouzdat na internetu, přečíst si elektronickou poštu a občas si pustit nějaký film.

Zcela jiné požadavky na výkon notebooku tak bude mít student, který jej bude využívat jako poznámkový blok, zaměstnanec, který potřebuje pracovat s několika aplikacemi současně, a hráč, který si rád vychutná nejnovější herní tituly.

 

Procesor

Samotným srdcem notebooku je samozřejmě procesor. Ten se stará o veškeré procesy a operace, které notebook provádí, a na jeho rychlosti závisí výkonnost notebooku jako celku.

U procesorů jsou klíčovými parametry frekvence a počet jader. Ve většině případů platí, že čím vyšší pracovní frekvence procesoru a více jader, tím je notebook rychlejší. Lépe si pak poradí s chodem několika aplikací současně, odezva systému je mnohem rychlejší, nedochází k zasekávání, pádům programů nebo celého systému, ani k jiným nepříjemnostem a prodlevám, které by vám brnkaly na nervy.

Dnešním minimem by měl být procesor o dvou jádrech pracující na frekvenci 2,4 GHz. Náročnost na procesor se samozřejmě radikálně zvyšuje, pokud budete chtít pracovat s náročnými grafickými programy nebo hrát novější hry. V takovém případě se porozhlédněte spíše po čtyřjádrových kouscích tikajících na vyšších frekvencích.

mother-board-581597_960_720

Výrobou procesorů se zabývají společnosti Intel a AMD. Jejich procesory se dělí následovně:

Intel

Intel Pentium a Celeron – určen pro slabší konfigurace

Intel Core – určen pro silnější konfigurace

i3 – pro normální každodenní využívání a náročnější aplikace

i5 – středně silné konfigurace a náročné aplikace

i7 – pro nejnáročnější aplikace, nejvýkonnější konfigurace a nejnáročnější uživatele

 

AMD

AMD Zacate – určen pro slabší konfigurace

AMD E serie – pro normální každodenní využívání

AMD A serie – středně silné konfigurace a náročnější aplikace

startup-593327_960_720

Grafická karta

Jedním z klíčových prvků HW výbavy každého notebooku je grafická karta. Chcete-li si na svém novém notebooku užít rovněž hraní počítačových her, určitě věnujte zvýšenou pozornost výběru právě této komponenty.

Obecně platí, že čím lepší grafická karta, tím ve hře dosáhnete většího rozlišení, vyšších detailů a plynulejší snímkové frekvence. Aby hry k něčemu vypadaly, určitě se obloukem vyhněte tzv. integrovaným grafickým kartám – jsou integrovány přímo v procesoru nebo základní desce. Ty samozřejmě stačí na prohlížení internetu, práci s dokumenty nebo přehrávání filmů. Nikoliv však na hraní her.

Ke hraní her budete potřebovat dedikovanou grafickou kartu. Karta by měla mít minimálně 1 GB vlastní operační paměti a podporu nejnovější verze DirectX. Dedikovaná grafická karta je poměrně nákladnou položkou, ale její přítomnost v notebooku je pro hraní novějších her nezbytná.

Výrobcem integrovaných grafických karet jsou společnosti Intel a AMD. Na trhu dedikovaných grafických karet si konkurují AMD a nVidia.

 

Operační paměť – RAM

Jedná se o paměťový prostor umožňující běh programů a zpřístupňování dat uložených na pevném disku. Spuštěním programu na vašem notebooku dochází nejprve k jeho zavedení do operační paměti, která následně předá informace procesoru, který ji začne zpracovávat.

V případě operační paměti bezezbytku platí – čím více, tím lépe. Není nic horšího, než když se notebooku zaplní operační paměť. Systém se začne okamžitě zasekávat, procesor si musí dotahovat informace z pevného disku (který je ve srovnání s pamětí RAM velmi pomalý), na každý úkon čekáte neúměrně dlouho, často dochází k pádům jednotlivých aplikací, někdy dokonce celého systému.

Doporučujeme vám vybírat notebook s minimálně 4 GB RAM, ještě lépe s 8 GB. Budete-li chtít hrát nejnovější hry na maximální detaily, volte rovnou 16 GB.

 

HDD, SSD

Pevný disk je úložištěm ve vašem počítači. Veškeré programy, dokumenty, filmy, fotografie, hudbu atd… ukládáte na pevný disk. Pevné disky se dělí na tzv. plotnové a SSD.

Plotnové HDD jsou staré dobré disky, jak je známe. Primárním kritériem při jejich výběru je jejich kapacita. Za rozumné minimum se považuje HDD o kapacitě 500 GB. To běžnému uživateli obvykle postačí. Náročnější uživatelé samozřejmě ocení notebooky s HDD o kapacitě 1 – 2 TB.

Kromě HDD může být notebook vybaven také novým typem pevného disku, tzv. SSD diskem. Tyto jednotky nemají na rozdíl od plotnových disků žádné mechanické pohyblivé části. Mají tak nejen nižší spotřebu, ale především jim stačí podstatně méně času na alokaci dat. Dosahují tak mnohem rychlejšího čtení a zápisu dat. Kromě toho jsou SSD disky mnohem méně náchylné na poškození v důsledku nárazu nebo otřesu – právě proto, že na rozdíl od klasických HDD nedisponují žádnými pohyblivými mechanickými částmi. Do notebooků, které slouží právě jako přenosné počítače, jsou tak přímo ideální.

 

Přenosnost a odolnost notebooku

Kromě výkonu notebooku určitě nepřehlížejte také jeho parametry jako hmotnost, rozměry, materiál, ze kterého je vyroben, kvalitu zpracování atd… Notebook je přenosný počítač, a tak je určitá míra odolnosti více než žádoucí. Stejně tak určitě nikoho nepotěší, když bude notebook, který si s sebou bere denně do práce, těžký jako cihla.

 

Závěr

Notebook dnes patří k neodmyslitelné výbavě téměř každého z nás. Je to přístroj, který potřebujeme prakticky denně k práci i zábavě. A samozřejmě si přejeme, aby nám sloužil co nejdéle. Jeho výběru tak určitě věnujte adekvátní pozornost. Nešetřete na něm, ale zase zbytečně neinvestujte do výbavy, kterou byste žádným způsobem nevyužili. Potřebujete-li poradit nebo pomoci s výběrem, neváhejte se obrátit na odborníky z internetového obchodu Expert.cz.