Praha láká nadšence moderních technologií na největší soukromou sbírku výrobků Apple

Steve Wozniak a Steve Jobs. Dva géniové moderní doby a vizionáři, jež položili základy nejhodnotnější firmě současnosti. Jejich brilantní mozky bez nadsázky změnily svět a přímo i nepřímo ovlivnily životy téměř všech lidí na této planetě. Neobyčejný příběh zakladatelů i přínos na poli technologických inovací nyní mapuje největší soukromá sbírka produktů společnosti Apple, která se na sklonku loňského roku otevřela v pražské Pop Art Gallery, sídlící na nároží Husovy a Karlovy ulice.

1976. Rok, kdy Steve Jobs, Steve Wozniak a Ronald Wayne zakládají v garáži Jobsových rodičů společnost Apple Computer. A nyní střih, píše se rok 2016 a my už víme, že se společnosti Apple podařilo z provizorních garážových podmínek vypracovat na pozici suverénního lídra v oblasti počítačových technologií. V současné době je globálně největší a nejziskovější společností. Wozniakův podíl na počítačové revoluci bývá často podceňován a jeho jméno v souvislosti s průlomem ve světě jedniček a nul neuslyšíte tak často jako jméno jeho kolegy a spoluzakladatele. Byl to však právě „Wozův“ geniální mozek, který vynalezl osobní počítač. Nespokojil se ovšem jen s technickým návrhem, sám ho dokonce sestrojil svépomocí od úplné nuly. Jeho úžasné inženýrské výkony a technické vychytávky dodnes berou dech.

Společně s Jobsem změnili způsob, jakým všichni pracujeme na počítačích, s hudebními přehrávači, telefony i notebooky. Právě společnost Apple ukázala světu úplně poprvé osobní počítač jako malou skříňku, poprvé použila myš a jako první představila iMac, počítač s integrovanou obrazovkou. Bez Steva Jobse bychom si dnes pravděpodobně nemohli užít animované filmy od Pixaru a plno dalších, dnes naprosto samozřejmých vymožeností.

 

Unikání soukromá sbírka Apple v Praze

Hlavní město Praha je zatím jediným místem, kde můžete výstavu mapující ranou i moderní historii společnosti Apple zhlédnout. Na jednom místě soustředí pražská Pop Art Gallery nejkomplexnější sbírku počítačů od založení společnosti Apple až do roku 2012, stejně jako mnohé další předměty značky Apple, Pixar a Next. „Obyvatelům Prahy i návštěvníkům z jiných měst nabízíme unikátní možnost detailně se seznámit s Jobsovým odkazem a blíže poznat revoluční novinky, které udávaly trendy a určovaly další vývoj na poli moderních technologií,“ říká Lukáš Hrudička, kurátor výstavy. „Při realizaci výstavy jsme kladli důraz na použití kvalitních materiálů, designovou čistotu a minimalismus výstavních prostor, aby vše korespondovalo s filozofií značky a Jobsovou vizí. Je známo, že byl až manicky posedlý dokonalostí, stylovou čistotou a přitom maximální funkčností,“ dodává Hrudička.

Apple Museum je jediné místo, kde si můžete prohlédnout historicky první osobní počítač Apple 1 z roku 1976 v celé jeho celistvosti přesně tak, jak ho Wozniakův dokonalý mozek sestavil. Jeho hodnota je neuvěřitelných 25 milionů Kč. Expozice čítá celkem 472 exponátů, mezi kterými nemůže chybět ani dnes už legendární Apple Lisa či první model Macintosh. Jedinečná sbírka zahrnuje i některé z osobních věcí Steva Jobse a školní ročenky z dob studií Jobse i Wozniaka. Celou expozicí návštěvníky provází multimediální průvodce na různých platformách – na tabletu či chytrém telefonu, a to hned v osmi světových jazycích.

 

Svět nakousnutého jablka pod drobnohledem

Expozice Apple Museum se rozkládá v historickém centru Prahy na nároží Husovy a Karlovy ulice, zhruba 5 minut chůze od Staroměstského náměstí. Jejím cílem je vzdát hold zakladatelům jednoho z nejúspěšnějších podniků všech dob a představit prostřednictvím této kultovní značky zájemcům z řad široké veřejnosti novodobou historii člověka, jež je neodmyslitelně spjata právě s moderními technologiemi.