PŘIPRAVTE SVOU DOMÁCNOST NA PARNÉ LÉTO S PŘEDSTIHEM
Před pár lety vše nasvědčovalo tomu, že klasickým interiérovým větrákům pomalu odzvonilo. Klimatizace přestaly být výsadou hotelů a komerčních prostor a jako houby po dešti se začaly rojit v domácnostech. Převzaly tak funkci někdejších, často nevzhledných a neskladných, větráků. V našich podnebných podmínkách ale ochlazení, které klimatizace přináší, není vždy až tak nutné a v extrémních případech může být i zdraví škodlivé. I vzhledem k jejich vyšším provozním nákladům se tak lidé znovu začínají poohlížet po ventilátorech, které jsou k dostání v mnoha provedeních a za zlomkové ceny oproti klimatizačním jednotkám. Jejich instalace a stejně tak i provoz jsou navíc v podstatě nenáročné.
Slunce vysoko na modrém nebi, větřík nás lenivě ovívá a my se opalujeme na plážovém lehátku s časopisem v jedné a koktejlem v druhé ruce. Přesně takto si mnozí z nás představují idylu letních dní. Realita však bývá po většinu prázdninových měsíců jiná. Dny obvykle trávíme v rozpálených městech v práci v kanceláři, domů cestujeme buď autem, v němž si při nástupu popálíme dlaně o volant nebo v prostředcích hromadné dopravy, kde je čerstvého vzduchu pomálu. Není divu, že když dorazíme domů, jsme unavení, zpocení, bolí nás hlava a náladu máme „pod psa“. Letos to ale můžete změnit. Ve spolupráci s alternativním dodavatelem energií LAMA energy jsme pro vás připravili minisérii o ventilaci a tipech na ochlazování interiérů v letních měsících.
„Chceme-li dosáhnout příjemné interiérové teploty, je nutné domácnost na horké letní dny připravit. Spoléhat na to, že po příchodu domů otevřeme okna do průvanu a do deseti minut bude v místnosti příjemně, je nereálné,“ vysvětluje specialista pro komunikaci Andrej Čírtek z LAMA energy. Díky intenzivnímu slunečnímu svitu se v průběhu dne v bytě neohřeje pouze vzduch, ale také nábytek a zdi, z nichž pak horko sálá až do pozdního večera. Nejjednodušším způsobem, jak tomu předejít, je byt ráno při odchodu zatemnit. Takto připravenou domácnost pak obyčejný ventilátor snáze promění v místo k příjemnému odpočinku.
Přenosných větráků je v nabídce široká škála provedení. Základní modely stolních a stojanových ventilátorů, jejichž zaměření je čistě účelné a design se po léta nemění, jsou k dostání od 200 Kč do 2800 Kč v závislosti na zpracování a rozšiřujících funkcích. Mnohem větší oblibě se začínají těšit na pohled zajímavé a prostorově méně výrazné sloupové modely. Ty mají navíc často nastavitelné režimy způsobu ventilace, například simulaci lehkého vánku nebo funkci „spánek“, která zajišťuje cirkulaci vzduchu, zatímco spíte. Výsadou dražších modelů jsou funkce „přírodní vítr“ a „ionizace“. První zmíněný napodobuje přirozený vítr díky samovolným změnám intenzity foukání a ionizace přináší efekt svěžího vzduchu jako v lese po dešti. Při výrobě je v současnosti kladen vysoký důraz na komfort uživatele, a to především v podobě snižování hlukové zátěže a možností dálkového ovládání. Ve všech ohledech nejkomfortnější a nejvíce využitelné jsou stropní ventilátory.
V létě zcela neslyšně ochlazují a v zimě zvyšují efektivitu topení tím, že horký vzduch hromadící se u stropu stlačují zpět do místnosti.
„Ventilátor je vždy nutné vybírat s ohledem na velikost prostoru, kde jej hodláme používat. Za ideální do domácnosti se považuje takový model, který obstará 1 až 2 výměny vzduchu v místnosti za hodinu. K tomu je potřeba alespoň přibližně znát objem místnosti a větrák vybírat s ohledem na údaj o průtoku vzduchu,“ dodává Andrej Čírtek.
V pokračování naší minisérie se budeme věnovat klimatizacím v domácnostech, jejich výběru, výhodám a srovnání s jinými řešeními.