Prsten nejen jako ozdoba na prstu
Potřeba zdobit své tělo šperky sahá již do doby bronzové. V tehdejší době byla výroba těchto šperků samozřejmě velmi primitivní. Jako materiál se nejčastěji používali mušle, zvířecí zuby, kamínky a později i barevná sklíčka. Postupem času se lidé propracovali až k pokročilým zlatnickým technikám.
Význam nebyl vždy jen o zdobnosti
Každopádně v dřívějších dobách měli šperky pro své nositele spíše duchovní význam. Nejrůznější amulety pro ochranu nosili i děti. Zlaté šperky nebo šperky s drahými kameny dávali na odiv vyšší společenské postavení jejich majitele. Svědčí o tom nalezené šperky tehdejších vládců a panovníků.
Prsteny patří k těm nejstarším dochovaným šperkům. Nejrůznější obroučky z drátků či provázků patřili k nejjednodušším šperkům. S vyspěním naší civilizace se již vyráběly prsteny ze skla, slonoviny, zlata a jiných kovů. Je patrné, že zlaté prsteny se osvědčili a jsou vyráběny do dnes. Míra propracovanosti je pochopitelně již na velmi vysoké úrovni. Mnoho prstenů má symbolický význam i v dnešní době.
Zásnubní prsten předchází snubním prstenům
Tyto dva základní druhy prstenů minimálně jednou v životě zkříží cestu každému z nás. Význam a symbolika těchto prstenů je snad každému zřejmá. Pojďme si tyto prsteny rozebrat každý zvlášť.
První z prstenů si žena navlíkne ten zásnubní. Je to ten, s kterým většina mužů poklekne před svou vyvolenou láskou. Existuje nepsané pravidlo, že by tento prsten měl být osazen jedním čirým bílým kamenem. Jde ale samozřejmě o vkus každého z nás. Nejčastěji lidé vybírají zásnubní prsteny z bílého zlata nebo ze zlata žlutého, které jsou osazeny zirkony či diamanty.
Snubní prsteny jsou již určeny pro ženu i muže. Svatebčané si je vzájemně navlíknou zlatý prsten při obřadu. Obvykle jsou širší a ladí spolu do páru. Druhů snubních prstenů je na trhu se šperky velké množství. Dámský bývá osazen drahými kameny nebo bílými zirkony. Pánské snubní prstýnky už nejsou tak zdobné a jsou bez kamene.
Několik dalších významných prstenů na závěr
Absolventský prsten – prokazuje, že dotyčný je absolventem nějaké školy, univerzity.
Pečetní prsten – ověřuje autenticitu určitého dokumentu (úřad).
Vojenský identifikační prsten – označený číslem jednotky, jménem nositele, v případě úmrtí vojáka slouží k identifikaci zesnulého.
Prsten čistoty – potvrzuje závazek sexuální abstinence křesťana do svatby.
Spolkový prsten – dokazuje členství ve spolku, klubu či jiné organizaci.
Řádový prsten či vyznamenání – za vítězství nebo hrdinský čin. (válečný prsten hrdinů, prsten pro vítěze Stanley Cupu)