Reality znamenají jistotu v porovnání s ostatními investicemi, jako jsou dluhopisy, zlato a komodity.
Pokud chcete vlastnit něco hmatatelného s reálnou hodnotou, investiční byt je to pravé řešení – obzvláště pokud už máte vlastní bydlení vyřešené a na účtu máte alespoň polovinu vlastních prostředků. Nákupem nemovitosti však laik riskuje řadu nepříjemností i zásadní finanční ztráty. Mnohdy jde o celoživotní úspory. Jaká hrozí rizika?
Kam s penězi, které leží ladem na účtu, jak je nejlépe zhodnotit, na jakou komoditu si vsadit, aby mi přinesla dlouhodobý výnos. To jsou nejčastější úvahy Čechů nad investičními strategiemi. Po letech totality, která před osobním vlastnictvím prosazovala to kolektivní, začalo mnoho Čechů projevovat pochopitelné přání vlastnit něco opravdového, reálného a hmatatelného. Velkou jistotu znamenají z hlediska dlouhodobé investice nemovitosti. Jejich ceny se sice mohou na realitním trhu dočasně propadnout, jak jsme toho byli svědky během ekonomické krize, ale když koupíte byt nebo dům v dobré lokalitě, jeho cena půjde opět brzy nahoru. Z hlediska načasování je nyní správná příležitost, protože ceny bytů rostou a porostou i nadále – co si koupíte dnes, to se v následujících letech bezpochyby zhodnotí.
Výhody – dvojí zhodnocení, nízké riziko a likvidita
Nemovitost s časem získává na hodnotě, na rozdíl od peněz uložených na účtu, kde podléhají inflaci a na hodnotě ztrácejí. Kromě rostoucí hodnoty nemovitosti vám investiční nemovitost také generuje pravidelný příjem z pronájmu. Vložené prostředky tedy zhodnotíte hned dvakrát. Pokud srovnáme výnosnost investic do nemovitosti s ostatními metodami, můžeme ročně dosáhnout zhodnocení až 9,7 %, zatímco u spořicích účtů je to průměrně 0,2 % a u penzijního připojištění 1,5 %. Investice do nemovitostí se vyplatí i laikům díky výbornému poměru návratnosti investice a investičního rizika. Propady trhu s nemovitostmi jsou mnohem méně obvyklé než propady trhu finančního (akcie) nebo komoditního (zlato). I v největších krizích musejí lidé někde bydlet, zatímco akcií a komodit se zbavují. Investice v podobě realit je v neposlední řadě vysoce likvidní. Nemovitosti jsou v první řadě bydlení, po kterém je dlouhodobě velmi stabilní poptávka. Není proto problém nemovitost zpeněžit, kdykoliv je potřeba, a získat tak hotovost.
Rizika koupě domu nebo bytu
Při vytipování a koupi nemovitosti existují dvě hlavní rizika, která vás mohou stát drahocenný čas, nervy a v tom nejhorším případě i značnou část nastřádaných prostředků. „Jedním z hlavních rizik, pokud pro nákup nemovitosti poptáte realitní kancelář, je střet zájmů na straně makléře. Motivací makléře běžné realitní kanceláře je co nejrychleji dosáhnout provize z uzavřeného obchodu. Není tedy v jeho zájmu ukazovat negativní stránky obchodované nemovitosti a upozorňovat na případné technické či právní vady.Kupující pak často čelí nevýhodným, až nebezpečným podmínkám,“ upozorňuje David Novotný, majitel a jednatel nezávislé realitní společnosti Bohemian Estates International, která v oboru působí více než 10 let. Aktuálně spravuje více než 500 nemovitostí s 98% obsazeností a průměrným zhodnocením 9,7 %. Druhým rizikem je nedostupnost nejlepších nabídek. Na dnešním trhu převládá poptávka nad nabídkou, proto je klíčové dostat se k nejlepším nabídkám včas. Nezávislé realitní společnosti dělají monitoring nepřetržitě, a proto vám vybrané nabídky mohou odeslat hned po jejich zveřejnění.