Rozvíjejte logické myšlení dětí již od útlého věku
Když se řekne logické myšlení, mnohým se vybaví složité počty a matematické rovnice. Základy logického uvažování ovšem každý z nás využívá i při řešení každodenních překážek a problémů v životě. Rozvíjet bychom ho tak u dětí měli již v předškolním věku, zhruba od tří až čtyř let. To je doba, kdy děti začínají být schopny logicky uvažovat a učit se této dovednosti. Koncepty logické inteligence se ovšem mohou projevovat už i ve věku od dvou let, kdy děti sice nedokáží pojmenovat jednotlivé jevy jako okolní svět, čas či prostor, ale v každodenních životě o nich ví a používají je.
Nejjednodušším způsobem, jak logické uvažování podpořit, je hraní nejrůznějších stolních her. Ideální jsou například puzzle, které dětem pomáhají rozvíjet nejen myšlení, ale i fantazii. Jejich obtížnost volíme podle věku dítěte a je třeba je střídat. V opačném případě se totiž může stát, že děti začnou puzzle skládat automaticky a neobjevují tím nic nového.
Velmi vhodné jsou také stavebnice, které vedou děti, vedle logického přemýšlení, také k technickému vzdělání. Rodiči oblíbená je například kovová stavebnice Malý konstruktér, jejíž série Zemědělské stroje byla oceněna odbornou porotou Hračky roku v České republice i v sousedním Polsku. Oficiálně se tak řadí mezi doporučované kvalitní novinky pro malé i velké stavitele. Stavebnice jsou vhodné pro děti od šesti až osmi let. Horní hranice věku není omezena a tak možná neodolají ani tatínkové. Při montáži lze postupovat buď podle přiloženého návodu nebo popustit uzdu vlastní fantazii, a vytvořit vlastní originální modely a stavby.
Kovové sady jsou doplněné plastovými barevně potištěnými díly a dalšími součástkami, díky kterým vypadají dokončené modely velmi realisticky. Každé balení stavebnice zároveň obsahuje sadu nářadí a materiálu potřebného ke složení každého modelu. Kvalitní zpracování zaručuje pevnou a prakticky nezničitelnou konstrukci, a tak mohou děti složené stroje dále využívat ve hře. Stavebnice rozvíjí jemnou motoriku, tvořivost, vztah k technice a logické uvažování. Koupit ji lze v prodejnách hraček nebo v e – shopech, např. na Pexik.cz.
Nejsou to ovšem jen klasické hry, kterými logické myšlení můžete rozvíjet. V tomto ohledu může pomoci i třeba obyčejný nákup. Stanovte množství peněz určených na nákup potravin pro celou rodinu a sledujte, jak si s tímto úkolem dítě poradí. Nebo zkuste jednou týdně zadávat dítěti jednu otázku a nechte jej, aby na ni odpovědělo, přičemž může hledat odpovědi, kde uzná za vhodné.
Nezapomínejte ovšem na to, že při rozvoji logického uvažování, je nutné i podporovat zdravé sebevědomí dítěte. Podporujte ho tak při jeho badatelských výpravách a učte ho důvěře v sám sebe. Při plnění jednotlivých úkolů nebo při zadávání nejrůznějších kvízových otázek však stanovujte reálné cíle, ani moc snadné, ani těžké. V prvním případě totiž dítěte nebude dostatečně motivováno, v případě druhém se zase může stát, že kvůli příliš velkým nárokům ztratí odvahu.
Vhodné jsou samozřejmě i nejrůznější zájmové kroužky. Ty však volte na základě toho, co dítě opravdu baví a nikoli na základě toho, co byste si vy přáli. Nezapomínejte totiž na to, že jakékoli aktivity mají naplňovat především dítě, nikoli jeho rodiče.