Rychlokurz: Jak zútulnit domov pomocí barev
Při zařizování domova se lidé spíše zabývají stylem a designem nábytku než barvami. Barevná škála je přitom nezbytná pro vytvoření harmonického prostředí a dokáže interiér proměnit k nepoznání. Díky tomu, jaké mají barvy vliv na naši psychiku, můžeme vnímat stejný prostor pokaždé jinak a zařídit ho tak, aby měl specifickou atmosféru, odrážející naše pocity a náladu. Navíc nám barvy dovolují opticky kouzlit s prostorem, který můžeme vhodně zvolenou barevností opticky prodloužit, rozšířit či prosvětlit.
Někteří lidé od bytových architektů očekávají především barevné a stylové sladění, protože se obávají nevhodných kombinací, jiní jsou zastánci toho názoru, že výběr barev je věc osobního vkusu. Co se líbí designérovi, nemusí klientovi pocitově vyhovovat. V první řadě bychom se tedy měli řídit našimi pocity, abychom se v interiéru cítili dobře. I tak ale platí obecné zásady, které nám mohou sloužit jako základní vodítko při volbě barevných kombinací. Stejně tak pokud si přejeme některé místnosti opticky proměnit. Barvy dokážou chladnou místnost proteplit, malou zvětšit, velkou zútulnit, snížit vysoký strop… Jsou také barvy, které probouzejí naši aktivitu, jiné naopak uklidňují.
Naslouchejte prostoru i svým potřebám
Ze všeho nejdříve se zamyslete, jak se v dané místnosti chcete cítit. Každý máme jiné požadavky – někdo chce doma jen odpočívat, jiný se tam potřebuje soustředit i na práci. Někdo relaxuje pasivně, někdo je kreativní a činorodý. Každému také vyhovuje jiné uspořádání prostoru – někdo preferuje bezpečné, uzavřené koutky, jiný potřebuje volně otevřený prostor. Podle toho bychom měli také uvažovat o barevných kombinacích.
Módní trendy versus barvy přírody
Nejen u oblečení, ale také u barev se projevují módní trendy. Jednu sezónu je hitem tyrkysová a vzor exotických květů, tu další kraluje designérským veletrhům mechově zelená a geometrické vzory. „Doporučuji zůstat spíše při zemi. Střídmá klasika je nadčasová a bude v interiéru působit mnohem lépe. Neodolatelný výkřik módy si dopřejte třeba na jednom nebo dvou kouskách bytových doplňků. Bytový textil jako třeba kusové koberce, závěsy, potahy, polštářky či dekorace snadno vyměníte, až aktuální trendy odvane čas, a navíc vám neudělají díru do rozpočtu. Držte se také zlatého pravidla méně znamená více. V jedné místnosti je vhodné kombinovat maximálně dvě až tři barvy včetně barev nábytku a doplňků. Barevnost bytu by nikdy neměla vycházet jen z trendů, ale z promyšleného návrhu,“ radí odbornice na podlahové krytiny Renata Stuchlíková z Koberce Trend.
I když se vám některé barvy mohou zdát efektní, vnímání barev a to, jak budou působit na naši psychiku, máme dané z přírody. Výrazné barvy jsou působivé na první pohled, ale dlouhodobě pestrost znepokojuje, až dráždí. Nejvíce je v přírodě zeleně a modré oblohy, v zimě převažuje zase bílá nebo šedivá. Zato pestré barvy – červená, oranžová, fialová, růžová – jsou zastoupeny jen skromně, například na kvetoucích rostlinách. Hnědá barva vyjadřuje stabilitu země či dřeva, modrá průzračnost vzduchu nebo vody, žlutá vzbuzuje pocit teplého slunce.
Základní pravidla pro hru s barvami
Velké plochy, jako jsou stěny, strop a větší kusy nábytku, by měly mít neutrální barevnost. Výrazné barvy si můžete dopřát na menších kouscích a doplňcích. Obecně tmavé barvy ubírají světlo a uzavírají, tedy zmenšují prostor. Stěny a strop by měly zůstat vzdušné, podlaha by měla vyjadřovat stabilitu. Velmi světlé pastelové odstíny opticky zvětšují a rozjasňují místnost, naopak syté odstíny prostor zmenšují. Syté barvy doporučujeme použít především na menší ploše, zejména do míst, kde chceme zvýraznit nějaký zajímavý interiérový prvek.