Správné vytápění dokáže optimalizovat účet za energie. Ušetří i tisíce korun ročně

I když je nyní topná sezóna těsně před koncem, do jejího opětovného zahájení 1. září nastává ideální čas připravit se na zimu tak, abyste s příchodem chladných měsíců ušetřili čas, nervy i peníze. Ať už vytápíte kotlem na uhlí, tepelným čerpadlem, kondenzačním kotlem či elektrickými přímotopy, během jara a léta nastává vhodná doba na kontrolu kotlů, komínů a radiátorů. Jednoduchými preventivními opatřeními můžete za teplo zaplatit až o několik tisíc korun ročně méně.

Účet za vytápění bere většina českých domácností jako nutné zlo, položku, která se musí tak či tak zaplatit a na níž není možné příliš uspořit. A to i přesto, že se částky na fakturách za poslední roky nepříjemně zvedly. To přitom není úplně tak pravdivé. Až se v našich domovech roztopí kotle a radiátory začnou příjemně hřát, ve výhodě budou ty domácnosti, které neponechaly nic náhodě a na topnou sezónu se připravily. Ty po zásluze uvidí na svém vyúčtování menší částky. Jak docílit několikatisícové úspory pomocí jednoduchých opatření?

 

Pravidelná revize kotle či komínu

Nechat alespoň dvakrát do roka odborníky zkontrolovat kotel či komín a s nimi spojený odvod spalin není nadstandard, ale nutnost. Je to klíčové nejen z bezpečnostních důvodů, aby nedošlo k požáru, ale také kvůli prodloužení životnosti kotle. Před zahájením sezóny by naší pozornosti neměly uniknout ani radiátory. Ty je třeba před zimou důkladně prohlédnout a odvzdušnit. Kromě odvzdušnění je také potřeba zkontrolovat ventily a měřidla a ověřit si, zda nejsou radiátory zastavěné velkými kusy nábytky či přikryty těžkými závěsy, které by bránily cirkulaci tepla po místnosti.

 

Termostat na správnou teplotu

Každému z nás vyhovuje jiná teplota v interiéru. Správná teplota při vytápění bytů či domů by měla být taková, aby se jeho obyvatelé cítili příjemně. Pro někoho to je vyšší teplota, pro jiného zase naopak nižší. Pro všechny případy by nemělo nikdy docházet k přetápění, kdy je teplota v místnosti příliš vysoká a vzduch má nižší vlhkost. Obzvláště v pokojích určených ke spánku by měla být teplota o něco nižší než v ostatních částech bytu, a to zhruba kolem 18 °C. Pokud jste zvyklí topit na vyšší teploty a topení nyní stáhnete, pak věřte, že snížením teploty v bytě byť o jeden stupeň Celsia lze ušetřit až 6 % nákladů za topení. Platí, že každý ušetřený stupeň na vytápění dělá pět až šest % nákladů za topení. Pokud tedy přetápíte o celé dva stupně, na vytápění to dělá šest až dvanáct procent nákladů.

Udržovat nastavenou teplotu v místnosti vám pomohou termostatické ventily. Ventil dokáže rychle reagovat na změnu teploty vzduchu ve svém okolí. Jestliže je tato teplota vyšší než nastavená, ventil sám přivírá přívod vody do radiátoru. Termostatické ventily dokážou ušetřit pět až deset procent tepla. Investice do ventilů se pohybují v řádech několika stokorun, náklady se vám tedy vrátí brzy zpět.

 

Energie za férovou a transparentní cenu

Cena energií už dávno není určena monopolem a vy si můžete vybírat z nabídky konkurenčních poskytovatelů na trhu. Abyste nemuseli složitě propočítávat úspory, využijte komplexní kalkulačku online. Po zadání vstupů jednoduše zjistíte, jak se liší nabídky jednotlivých dodavatelů na trhu a zdali se vám změna vyplatí. Uspořit může prakticky každý, vše závisí na spotřebě. Čím více energie spotřebujete, tím více se nabídky operátorů liší a tím více můžete ušetřit. Na změně dodavatele tak nejvíce vydělají domácnosti, které využívají elektřinu pro vytápění. Produkt za transparentní cenu nabízí například Centropol, jeden z největších dodavatelů elektřiny a plynu u nás. Cena produktu Kamarád se odvíjí od toho, kolik stojí elektřina aktuálně na burze. Pokud se cena elektřiny sníží, ušetříte. Když poskočí o něco výš, vyjde vás to o pár korun dráž. V každém případě zůstává cena vždy transparentní.