Správně zvolená tepelná izolace ochrání teplo domova
Každý má rád teplo domova a nechce, aby mu utíkalo ven do širého světa. Tomu dokáže zabránit správně zvolená tepelná izolace. Snížení množství unikajícího tepla vám navíc ušetří i nemalý peníz za spotřebované energie. Jaké jsou druhy izolací a podle čeho vybrat ten pravý?
Pasivní dům je jednoznačně energeticky (a tím i ekologicky) nejšetrnější variantou bydlení, při kterém nedochází téměř k žádným tepelným ztrátám. Ne každý si ale může dovolit postavit nový pasivní dům na zelené louce. Většinou je potřeba provést úpravy starších staveb, které ani zdaleka nesplňují současné nároky na energetickou hospodárnost.
K zateplení domů se využívá celá řada přírodních i syntetických materiálů. V nově opraveném domě budete trávit značnou část svého času, proto vybírejte uvážlivě a berte ohled i na jiné parametry, než je finanční náročnost. Každý materiál má totiž specifické vlastnosti, které určují jeho nejčastější umístění i způsob aplikace.
Sázka na přírodu: izolace z konopí a ovčí vlny
Organické materiály, které jsou nejčastěji používány k výrobě tepelných izolací, jsou konopí a ovčí vlna. Konopná izolace se vyznačuje dobrým vstřebáváním vlhkosti a tím, že odpuzuje hmyz. Pro vyšší ohnivzdornost bývá konopný materiál ošetřován jedlou sodou. Izolační materiál z ovčí vlny mimo jiné váže formaldehyd ze vzduchu, čímž přispívá k čistšímu a zdravějšímu ovzduší v interiéru.
Výhodou těchto materiálů je poměrně jednoduchá instalace, která nevyžaduje rozsáhlejší stavební úpravy. Oba organické materiály mají srovnatelnou tepelnou propustnost (zhruba 0,04 W/mK). Ostatní materiály jsou méně tepelně propustné, proto je pro dosažení srovnatelných izolačních vlastností potřeba tlustší vrstvy konopné nebo vlněné izolace.
Pro úsporu energie v domácnosti je tepelná izolace naprosto zásadní. Můžete používat ty nejšetrnější elektrospotřebiče i zářivky, ale pokud vám skrz střechu budou unikat gigajouly tepla, stejně se nedoplatíte.
Foukané a stříkané izolace utěsní každou škvírku
Výhodou foukané izolace je její dosah. Aplikuje se foukáním hadicí do konstrukce stavby. Snadno se proto dostane do každé dutinky, čímž důkladně zabrání únikům tepla i z míst, které by jinak ušly vaší pozornosti. Nejčastěji se pro foukanou izolaci využívají skelné nebo minerální vlny, případně polystyren. Poslední dobou je v oblibě i celulóza (zejména pro svoji nehořlavost a ekologickou šetrnost).
Krom toho, že se dostane téměř kamkoliv, patří mezi hlavní výhody foukaných izolací dlouhá životnost, nehořlavost a odolnost vůči vlhkosti.
Variantou podobnou foukané izolaci je stříkaná izolace. Ta zateplí dům polyuretanovou pěnou (zkráceně PUR pěnou). U tohoto typu izolace je potřeba dávat pozor na náklady, návratnost investice do tohoto typu izolace se pohybuje spíš v delším časovém horizontu.
Mezi stříkané izolace patří i tzv. chytrá izolace. Její největší předností je schopnost udržet stabilní a příjemnou teplotu uvnitř budovy během všech ročních období. To znamená, že v zimě udržuje v interiéru teplo, zatímco během parných letních dnů jej nepustí dovnitř. Díky svému způsobu aplikace chytrá izolace také pečlivě vyplní každou skulinku, a dokonale tak utěsní každou budovu.
Pro úsporu energie v domácnosti je tepelná izolace naprosto zásadní. Můžete používat ty nejšetrnější elektrospotřebiče i zářivky, ale pokud vám skrz střechu budou unikat gigajouly tepla, stejně se nedoplatíte. Proto věnujte při stavbě i rekonstrukci svého domu volbě tepelné izolace extrémní pozornost.