Teleskopy pro domácí použití – co všechno umí?

Pohled na souseda upřeně zahleděného do objektivu svého domácí teleskopu v mnohých z nás vyvolá spíše úsměv. Ve skutečnosti se ale mohou přímo před ním odehrávat úžasné věci, které prostým okem vidět nemůžeme. Astronomický teleskop nám totiž dokáže odhalit mnohé. Stačí vědět, jaký si koupit.

Výběr teleskopů v obchodech je velký. Řídit bychom se měli především podle průměru jejich objektivu a tzv. hvězdného dosahu. Ty nejzákladnější teleskopy s příslušenstvím, které si často kupují začínající astronomové nebo rodiče malých planetárních nadšenců, mívají průměr objektivu okolo 50-60 mm a hvězdný dosah 10,7 mag. Nezdá se to moc, ale i s takovým primitivním vybavením můžete bez problémů rozlišit větší krátery a moře na měsíci nebo pozorovat úchvatný postup stínu při zatmění měsíce. Na obloze najdete i jasnější komety nebo čtyři největší měsíce Jupiteru. Za pomoci projekce nebo speciálního filtru pak můžete obdivovat i nevšední sluneční skvrny!

Sáhneme-li na opačnou stranu spektra, můžeme si pořídit teleskop s průměrem objektivu 300-450 mm a hvězdným dosahem 14,6 mag. Takový teleskop už rozliší i velké povrchové útvary na Marsu, dělení prstenců Saturnu nebo detaily v hlavních pásech Jupiteru. S takovým výkonným zařízením můžete klidně i napsat seminární práci!

 p18757-alekoh-ad-Ome-50451182136e1jpg-v-x_470_440_37869

Seznamte se s astronomickým dalekohledem

Své první kroky v astronomii ale mohou vést i přes pozorovací astronomické dalekohledy. Ty se například mnohem snadněji transportují do oblastí mimo světelné znečištění a skvěle poslouží i při kratších večerních procházkách a pozorování mléčné dráhy nebo méně zřetelných hvězd v jednotlivých souhvězdích.

Zima je pro pozorování noční oblohy přímo ideální. Mrazem pročištěná jasná obloha na vás klade pouze zvýšené nároky v oblasti teplého oblečení. Vždyť udělat první krok na cestě za poznání krásy vesmíru je tak snadné!