Topná sezóna téměř bez práce

V panelovém domě se o vytápění starat nemusíte, teplo je zajištěno ústředním topením. Pokud ale bydlíte v domě rodinném, je topení v zimě jednou z priorit. Jak si usnadnit práci?

 

Ze zbytků dřeva

Dříve byl součástí každého rodinného domu kotel na uhlí, v posledních letech ale, i díky dotacím a příspěvkům, probíhá jejich výměna za kotle na jiné a šetrnější druhy paliva. Dřevěné pelety mají oproti fosilním palivům velkou výhodu, protože k jejich výrobě se využívá i odpad z pil a dřevozpracujících závodů. Vyrábí se z pilin a hoblin, které se lisují pod vysokým tlakem do požadovaného tvaru malých válečků. Jako pojivo funguje lignin, látka obsažená v samotném dřevu, žádná další lepidla nebo pojiva se nepřidávají. Peletky jsou tak čistě přírodní, neobsahují ani žádné látky na ochranu dřeva, jako jsou různé tmely nebo laky. Topení s nimi je tak ekologicky šetrné, mají vysokou výhřevnost a jen minimální odpad.

 

Kotle na pelety

Pro tento typ pelet byly vyvinuty speciální kotle, které jsou velmi nenáročné na údržbu a snadné na ovládání. Kotle na pelety mohou být vybaveny automatickými podavači, které dávkují pelety přímo ze zásobníku do kotle. Není tak nutné několikrát denně chodit přikládat, jako tomu bylo u kotlů na uhlí. Jen jednou za několik dní je potřeba zkontrolovat a případně doplnit zásobník a vysypat popelník. Pelety jsou skvělé pro kotle, na topení v krbu nebo kamnech se však příliš nehodí. Pro tyto účely jsou vhodnější volbou dřevěné brikety. Ty se vyrábí stejným způsobem jako pelety, tedy lisováním bez použití dalších chemických látek, ale mají tvar cihel nebo válců. V krbu pak hoří a sálají teplo několik hodin.

Cena briket i pelet je dlouhodobě příznivá, ušetříme s nimi však nejen peněženku, ale především svůj čas a námahu, protože nemusíme každou chvilku chodit přikládat.