Udržitelnost je součástí moderního stylu života. Jak šetřit životní prostředí i peníze?
Když se vysloví pojmy jako šetrnost k životnímu prostředí a trvale udržitelný rozvoj, většina z nás si představí velké činy, která mají zachránit planetu od zkázy. Avšak k tomu, abychom žili udržitelně, není zapotřebí zvláštního hrdinství, stačí jen drobné změny v našem každodenním životě. Každý může udělat něco proto, aby byl svět lepším místem k životu, a přispět tak k zachování krásy přírody. Jak žít šetrněji vzhledem k životnímu prostředí, ale i peněžence?
V posledních letech jsou přívlastky bio, eko a fair trade skloňovány více než kdy jindy. Zájem o životní prostředí už dávno není jen doménou několika zapálených ekologických aktivistů. Zájem o toto téma vzrůstá i mezi širokou veřejností a postupně se pro mnohé stává součástí moderního způsobu života. A co to vlastně znamená? Žít uvědoměle tak, aby tu dalším generacím po nás zbylo zachovalé životní prostředí. Globální oteplování, tání ledovců, zhoršování kvality ovzduší, kácení pralesů… to všechno vnímáme jako velké věci, proti kterým se jako jednotlivci cítíme bezmocní. Nemusíte se hned nutně vydávat na dobročinné mise a zachraňovat faunu z mizících pralesů. Naopak, stačí úplně obyčejné změny během všedního dne, které pomohou k naplnění tohoto předsevzetí, aniž by vám obrátily život vzhůru nohama.
Stop plýtvání potravinami
Pokud chceme být trvale udržitelní, je třeba zacházet s dostupnými zdroji zodpovědně. Týká se to i nákupů a spotřeby jídla. Množství potravin, které nakonec vyhazujeme nespotřebované, je enormní. Tomu se dá přitom zamezit pečlivě sepisovanými nákupními seznamy, kde bude opravdu jen to, co nám chybí a co stihneme spotřebovat. Pomohou i jednoduché triky – potraviny například skladujte v průhledných dózách nebo ukládejte na otevřených policích, kde na ně dobře vidíte. Budete mít tak snazší přehled o zásobách a tomu pak snadno uzpůsobíte konzumaci.
Během nákupů také sledujte původ zboží a dejte přednost raději lokálním surovinám, které nemusely procestovat celý svět, než se dostaly k vám na talíř. Podpoříte tím místní produkci a často tak pořídíte kvalitnější, chemicky neošetřované potraviny.
Nábytek z papíru je trendy
Šetřit životní prostředí nemusí být nuda. Naopak, je to příležitost obohatit svůj domov originálním a naprosto netuctovým způsobem. Stačí si místo klasického dřevěného nábytku pořídit novinku na trhu – nábytek z kartonu. Edici nábytku z kartonu seženete například u předního tuzemského výrobce obalových materiálů Paketo.cz . Je vyrobený z velmi kvalitní 5- až 7vrstvé vlnité lepenky, takže se nemusíte bát, že nic neunese. Nosnost je perfektní a má bytelný vzhled, přitom je lehký a snadno přenositelný.
Úsporné osvětlení LED
Technologie LED patří mezi energeticky úsporný typ osvětlení. Žárovky LED spotřebovávají až o 85 % méně energie než klasické žárovky, a navíc vydrží 20 let.
Šetřete vodou
Právě pitná voda patří k těm nejvíce ohroženým přírodním zdrojům, proto je nutné vodou šetřit a zamezit jejímu neúčelnému plýtvání. Spotřebu tohoto cenného přírodního zdroje snížíte například tak, že nádobí nebudete mýt pod tekoucí vodou, ale v napuštěném dřezu nebo myčce. Efektivně předcházet plýtvání můžete také tím, že si pořídíte baterie s vestavěnou funkcí úspory vody.