Vibrátor napříč dějinami
Pokud si myslíte, že vibrátor je ryze moderní záležitostí, opak je pravdou. Jeho nevibrující verze (dildo), bylo v historii dobře známo a hojně využíváno. Vše začalo už v jeskyních, kde historikové našli malby nástrojů, které se velmi podobaly populární erotické pomůcce. Už naši předkové tedy věděli, jak se spolehlivě zabavit. Za nejstarší dochovaný umělý penis se považuje falus dlouhý 20 cm z mladší doby kamenné. Byl nalezen v jeskyni Hohle Fels. Zmínky o dildech však najdeme i v jiných starověkých kulturách – ať už v Řecku, Číně či v Egyptě. Na výrobu byly použity materiály jako kámen, slonovina, dřevo či mramor.
Vážná nemoc hysterie
Středověk je znám jako doba temna, kdy církev kontrolovala všechny stránky lidského života a sex byl považován jen jako nezbytnost k plození. Použití dilda v této době by nejspíš majitelce přineslo pouze bolestivou smrt, možná i proto se z tohoto období žádné zmínky o dámských erotických pomůckách nezachovaly. Změnu ovšem přinesla doba osvícenství a viktoriánská éra, která přinesla mimo jiné i rozvoj lékařských věd. Lékaři se tehdy zaměřovali na nemoc zvanou hysterie – která podle jejich poznatků měla přímo souviset s dělohou u žen. Projevovala se úzkostí, podrážděností a častými výkyvy nálad. Za těmito příznaky ovšem byla pouze jedna jediná věc. Ženy byly tehdy vychovávané ve zbožnosti a cudnosti a byly učené, že by neměly cítit žádné sexuální touhy. Pokud se manžel dožadoval styku, nesměla si jej užívat, ale brát ho jen jako povinnost, která musí být vykonána. Masturbace byla potom považována za nemorální a deviantní chování a u žen se netolerovala. To samé platilo i o vyvrcholení – ženský orgasmus byl něco naprosto neznámého. Možná proto tolik žen podléhalo „hysterii“, za kterou se neskrývalo nic jiného než frustrace a to, že byly zanedbávané. Dobrou zprávou však bylo, že pokud byla ženě diagnostikována hysterie, šla dle lékařů snadno vyléčit. A to stimulací pohlavního ústrojí, kterou prováděl kvalifikovaný odborník – ručně.
Jeden orgasmus, prosím!
V polovině 19. století došlo v léčbě hysterie k technologickému zlomu. Doktor Mortimer Granville vynalezl elektromechanický masážní strojek, který u „nemocných“ dam velmi rychle rostl na oblíbenosti. Nebyl to však žádný miniaturní přístroj, na který jste zvyklí z erotických obchodů. Tento potřeboval obsluhu a obrovský generátor. Postupně prošel vibrátor mnoha změnami, až v roce 1880 konečně dosáhl velikosti, jakou známe dnes, a byl poháněn bateriemi. Mnoho žen si je pořizovalo domů, avšak byly stále brány jen jako lékařská pomůcka, která měla ulevit od bolesti a psychické nepohody. Nakonec se však i hysterie zvrátila jako mýtus a ukázalo se, že ženy chtěly jen trochu potěšení, aby mohly být šťastné. Historie vibrátoru tak není jen o mechanickém a technickém pokroku společnosti, ale je to také příběh o mužské aroganci vůči ženskému tělu, pokrytectví a popírání sexuality u něžného pohlaví.
Oblíbený společník
V moderní době, kdy ženská sexualita přestala být tabu, se vibrátory těší neobyčejné oblibě. Dnes si přijde na své již každá žena. Existují nejrůznější druhy, barvy, tvary i funkce, které uspokojí i tu nejnáročnější uživatelku. Momentálně nejpopulárnější „vibrátor“, po kterém ženy šílí a je schopen vám přivodit jeden z nejsilnějších orgasmů, je elegantní stimulátor klitorisu Satisfyer. K dostání je také velké množství klasických vibrátorů – gelové, rotující, rovné či zakřivené. Oblíbenosti se těší i mini vibrátory, které jsou díky své velikosti ideální na cesty i do kabelky. Některé z nich mají takový design, že byste těžko uhádly, že se jedná o erotickou pomůcku. Pro milovníky experimentování a nových zážitků je na trhu k dostání zboží jako venušiny kuličky, rozličné druhy análních kolíků či vibrační vajíčka. Stačí jen zapojit fantazii, odhodit předsudky a užívat si to, že v dnešní době se ženy nemusí za svou sexualitu stydět ani ji skrývat, ba naopak!