Víte proč je spánek v prachovém peří pro náš organismus lepší?

Pojďme si na úvod zkusit ujasnit v odborné terminologii, co to vlastně je peří, z čeho se peří skládá, jaké má části atd. Peří ptáků se skládá z vrstvy krycího peří a vrstvy prachového peří. Pera prachová u dospělých ptáků leží pod peřím obrysovým a podílí se na tepelné izolaci. Rozlišujeme několik druhů prachových per. Jde o prachovitá pera, pudrovitá pera, štetinovitá pera, vlasová pera a pera štětečkovitá…

 

 


Prachovitá pera mají zřetelný stvol a vyskytují se například na bázi zobáku či na nažinách. Pera pudrovitá tvoří takzvaný drobivý prach. Jde o pera s brkem a dlouhými postranními vlákny, která uvolňují drobné částice – prach – zamezují vlhnutí peří. Štětinovitá pera vyrůstají nejčastěji kolem zobáků ptáků a mají hmatovou funkci. Vlasová pera se nacházejí mezi krycím peřím. Štětečkovitá pera svou stavbou připomínají prachovité peří a nacházejí se v okolí kloaky a kolem vyústění kostrční žlázy.

Teď, když už máme představu o rozdílné povaze peří, pojďme na to nejdůležitější pro nás – obyčejné uživatele prachových peřin.. A to jsou bezesporu vlastnosti prachového peří. Prachové peří se pyšní nenahraditelnými a výjimečnými vlastnostmi. Tou je izolační a nevodivá síla. Díky ní si naše tělo udržuje během spánku přirozenou teplotu těla. Další argument, který je bezesporu na straně peří je schopnost pohlcovat vlhkost, která se z těla odpařuje a odvádět ji pryč od těla.

Prachové peří tedy vyniká určitým tepelně- regulačním efektem a přitom je velmi lehké.  A ještě důležitá zpráva pro alergiky. Alergeny jsou obsaženy převážně v domovním prachu, kde se vyskytují roztoči. Bavlněná vlákna zabraňují průniku a difůzi těchto parazitů daleko více, než u jakékoliv jiné přikrývky. Pokud tedy se svými přikrývkami a polštáři s prachovým peřím řádně zacházíte, mají obrovskou životnost.  Investice do svého odpočinku se tedy vyplatí.

E-shop s kvalitními lůžkovinami z prachového peří naleznete například zde: www.spanekvperi.cz