Vyrážíte do zahraničí? Nezapomeňte se pojistit!
Ať už plánujete, kde strávíte letošní dovolenou nebo se chystáte na zahraniční stáž v rámci studia, myslete na to, že doba strávená v zahraničí nemusí být procházka růžovým sadem.
Úraz, krádež či finanční tíseň jsou situace, které se vám můžou přihodit kdykoli a kdekoli. Pokud se v takové situace ovšem ocitnete v České republice, zdaleka to není taková pohroma, jako když nějaké nepříjemnosti čelíte v zahraničí. Mezi časté bariéry patří nejen rozdílnost kultur, ale i cizí jazyk či služby, které jsou mnohdy pod úrovní, na kterou jsme zde zvyklí. Abychom se vyvarovali případných škod a psychických újem, je třeba myslet na možné trable ještě před odjezdem.
Cestovní pojištění je naprostou samozřejmostí, bez které byste neměli vytáhnout paty ze země. Pokud máte díky zakoupeným letenkám, pláštěnce, třiceti párům náhradních ponožek a nezměrného množství instantních polévek už takhle hluboko do kapsy, nemusíte se ničeho obávat. Například zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky nabízí cestovní pojištění pro studenty zdarma. Vše, co musíte udělat, je doložit, že jste student.
Navíc si můžete vybrat ze dvou druhů nabízených pojištění podle toho, jestli se chystáte na Erasmus či jezdíte na kratší výlety po Evropě. Jste limitování využít jedno nebo druhé jednou za kalendářní rok, což se ovšem, pokud bereme v potaz studentský rozpočet, jeví jako dostačující.
Mezi hlavní výhody patří například neomezené krytí léčebných výloh v Evropě či převoz zpět do České republiky v případě, že se vám doopravdy něco stane. Co určitě oceníte, je také možnost bezúročné půjčky v případě finanční nouze, a to až ve výši 30 000 Kč, do kterých byste se měli pohodlně vejít alespoň, co se týče cesty domů, když by hrozilo, že budete muset jinak stopem. „Se všemi výdaji, které jsou třeba, než někam člověk vycestuje, se ušetřené peníze za pojištění stoprocentně hodí. Já pojištění využívám hlavně, když se mi podaří na víkend odjet s přáteli třeba do sousedních zemí.“, vyjadřuje se k pojištění student Jan Čepička. U tohoto typu se jednotlivé dny v zahraničí sčítají, přičemž stropem je 60 dnů, které by měly bohatě stačit.
Ne nadarmo se říká, že studentská léta jsou nejlepší. Proto bychom neměli marnit čas a využívat toho, co je nám nabízeno. Ať už se jedná o možnost vycestovat, kdy se nám zachce a finance to dovolí, či o bonusy, které jsou nám jako studentům zatím dopřávány.