Zdravý spánek s kvalitní postelí

Jistě se Vám již někdy stalo, že jste se přes noc špatně vyspali a ráno jste se vzbudili rozlámaní, bolavý a bez jakékoliv energie? Pokud je to jen výjimečně, pak je to v pořádku. V případě, že se Vám však tyto stavy opakují, měli byste tento problém začít řešit.

Na spánek má zásadní vliv celá řada příznivých i nepříznivých faktorů. Aby tedy byl spánek zdravý, kvalitní a ničím nerušený, je nutné se vyvarovat stresu, ulehat s čistou hlavou, ale také je zapotřebí vyměnit starou matraci za novou.

Kdy matraci vyměnit?

V dnešní době stále hodně lidí mění svoji matraci až v době, kdy je jejich stará matrace ve špatném stavu. Výměna matrace by se však měla řešit poměrně dříve, neboť spaní na již nevyhovující matrace může způsobit po čase i nějaké zdravotní problémy.

Obecně se uvádí, že matrace by se měla měnit každých sedm let. Po uplynutí této doby matrace nesplňuje již hygienickou životnost. U některých matrací je však zapotřebí vyměnit je dříve (např. z důvodu proležení, poničení atd.).

Aby člověk poznal, kdy je vhodný čas na výměnu matrace, může se řídit následujícími ukazateli, které mu napoví, že je na matraci něco v nepořádku. Jedná se o následující ukazatele:

  • Cítíte-li na matraci pružiny, různé hrboly a proleženiny.
  • Uprostřed matrace se Vám vytvořila prohlubeň.
  • Matrace vypadá opotřebovaně a poničeně – např. povlak je roztrhaný a vybledlý, na matraci se vytvořily hrboly či různé nerovnosti atd.

Jak vybrat kvalitní matraci?

Řídili jste se výše zmíněnými ukazateli a zjistili jste, že je Vaše matrace nevyhovující? Pak doporučujeme Vaší starou matraci vyměnit za novou. Abyste při výběru vybrali vhodnou matraci hned na poprvé, poradíme Vám, na co se zaměřit.

Před výběrem

Než se pustíte do výběru, odpovězte si na následující otázky, díky kterým bude poté výběr jasnější. Jedná se o otázky:

  • V jaké poloze nejčastěji spíte?
  • Byla Vaše původní matrace měkčí nebo tvrdší? Vyhovovala Vám?
  • Máte nějaké zdravotní potíže? Trpíte bolestmi zad, kloubů atd.?
  • Jakou maximální částku jste ochotni do matrace investovat?
  • Potřebujete koupit matraci na každodenní nebo občasné spaní?

Výběr matrace

Při výběru matrace byste se měli zaměřit na tvrdost, materiál a rozměry. Důležitou roli hraje poloha při spaní, na základě které lze odhadnout vhodné typy matrací přímo pro Vás.

Výběr matrace dle materiálu

Při výběru matrace hleďte na materiál, ze kterého je vyrobena. Materiál hraje důležitou roli, neboť naše pokožka je s ním v kontaktu každý den po dobu cca 8 hodin. Proto je nutné, aby materiál Vám i Vaší pokožce naprosto vyhovoval, byl velice příjemný a zbytečně pokožku nedráždil.

Detail matrace

Typy matrací:

  • Pružinové matrace – prodyšnost, dlouhá životnost, lze je použít ve vlhkém prostředí a na pevnou desku
  • Sendvičové matrace – kombinace studené a PUR pěny, veškeré výhody i nevýhody přebírají z obou jednotlivých typů matrací
  • Matrace z líné pěny – jsou přizpůsobivé, pevné, tvarově stálé, při dlouhodobém ležení nevznikají proleženiny
  • Matrace ze studené pěny – perfektní elasticita, tvarová stálost, dlouhou životnost, dobře odvádějí vlhko i teplo
  • Latexové matrace – pružnost, elasticita, odolnost proti deformaci, latexové matrace mají provzdušňující a odvzdušňující kanál, které přispívají ke kvalitě spánku

Lidé trpící různými zdravotními problémy by měli sáhnout po zdravotní matraci. Zdravotní matrace totiž nejenom zmírňují některé zdravotní potíže, ale také zkvalitňují spánek, přispívají k regeneraci organismu atd.

Nejčastější polohy při spaní a výběr tvrdosti matrace

Mezi nejčastější polohy patří spaní na boku, zádech a břiše. Každý člověk upřednostňuje jinou polohu a tím jsou zapotřebí různé typy matrací, které disponují takovými vlastnostmi, díky kterým udrží tělo i páteř uživatele v optimální rovné poloze.

Spaní na boku

Lidé, kteří nejčastěji usínají na boku, potřebují takovou matraci, která dokáže tělo i páteř udržet v rovině, aniž by byl na něj vyvíjen nepříjemný tlak. Ideálními matracemi pro osoby spící na boku jsou středně tvrdý až měkké matrace

Spaní na zádech

Další velice častou spací polohou je spaní na zádech. Pokud tedy patří mezi nejoblíbenější a nejvíce využívanou polohu, vyhněte se příliš tvrdými příliš měkkým matracím. Pro dostatečnou oporu volte středně tvrdou matraci.

Spaní na břiše

Dáváte-li přednost poloze na břiše, toto spaní vyžaduje pevnější a tužší matrace, které dokážou i v takovéto poloze udržet tělo a páteř v optimální vodorovné poloze. Ideální jsou středně tvrdé matrace, takže se při výběru zaměřte na ně.

Výběr správné tvrdosti

Důležitým aspektem, podle kterého vybírejte matraci, je její tvrdost. Výrobci nejčastěji rozdělují matrace podle 4 stupňů tvrdosti:

  • Tvrdost 1 – matrace s tvrdostí 1 patří mezi nejměkčí matrace na trhu, jedná se o velice elastické, přizpůsobivé a odolné matrace, které nejčastěji volí ženy, starší osoby nebo lidé trpící bolestmi kloubů, do této skupiny konkrétně spadají matrace latexové, ze studené nebo líné pěny
  • Tvrdost 2 – tyto matrace patří k nejžádanějším na trhu, tyto matrace jsou elastické, přizpůsobivé a při ležení nevytvářejí protitlak, na rozdíl od nejměkčích matrací dokážou tělo i páteř udržet v rovině, konkrétně se sem řadí matrace polyuretanové, pružinové, sendvičové, ze studené nebo líné pěny
  • Tvrdost 3 – matrace s tvrdostí 3 jsou již tvrdší matrace, které jsou ideální pro muže nebo osoby s vyšší tělesnou hmotností, máte-li zájem o tvrdší matraci, vybírejte mezi sendvičovými nebo pružinovými matracemi
  • Tvrdost 4 – jedná se o nejtvrdší matrace, které jsou vhodné pro muže a osoby s vyšší tělesnou hmotností, díky jejich tvrdosti dokážou páteř udržet v rovině a prokrvit celou pokožku

Výběr velikosti matrace

Při výběru nezapomínejte také na rozměry. Máte-li postel a vybíráte-li jen matraci, postačí znát rozměry původní staré matrace. Nejčastějšími rozměry jsou matrace 90×200 a 180×200 cm. U menších postelí se často používají matrace 160×200 cm.